Huipentuman avauspäivän tulokset

27.7.2019

Huipentuman avauspäivä kisailtiin helteisen kuumalla Keskuskentällä. Yksi uusi piirinennätyskin nähtiin kun Toivo Takanen pinkoi 9-vuotiaiden 40 metrillä tällä kertaa ajan 6,30. Tarkempi raportti kisoista myöhemmin.

 

Pohjois-Karjalan 9-15-v. pm-huipentuma
Joensuun Kataja
27.07.2019

P9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +3,4
1) Toivo Takanen JoensKa 6,30
2) Aapo Ryynänen JuuanU 6,83
3) Aleksis Kivelä PolvijU 6,86
4) Miika Sivonen PyhäsU 6,96
5) Miika Hirvonen PolvijU 7,02
6) Niro Immonen PyhäsU 7,10
6) Veikka Viinisalo JoensKa 7,10
8) Herman Kari LipTai 7,12

Alkuerät erä 1, Tuuli: +2,3
1) Aapo Ryynänen JuuanU 7,01q
2) Miika Hirvonen PolvijU 7,08q
3) Miika Sivonen PyhäsU 7,15q
4) Manu Nousiainen LipTai 7,92
5) Antto Pietarinen LipTai 8,03
6) Samuel Pillbeam PolvijU 9,00

Alkuerät erä 2, Tuuli: +2,2
1) Toivo Takanen JoensKa 6,38q
2) Aleksis Kivelä PolvijU 7,02q
3) Veeti Hirvonen PolvijU 7,30
4) Lauri Pietarinen LipTai 7,57
5) Topi Varis JoensKa 8,31
6) Jami Kukkonen JuuanU 8,34

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,0
1) Veikka Viinisalo JoensKa 7,13q
2) Niro Immonen PyhäsU 7,14q
3) Herman Kari LipTai 7,18q
4) Ate Jokinen LipTai 7,44
5) Vili Hyvärinen PolvijU 7,64
6) Taisto Jouhki LipTai 8,72


T9 40m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,9
1) Julia Parviainen PyhäsU 6,82
2) Ida Pelli PolvijU 6,98
3) Siiri Tahvanainen PyhäsU 7,04
4) Jade Nousiainen PyhäsU 7,29
5) Kerttu Turunen PyhäsU 7,39
6) Anastasia Kari LipTai 7,44
7) Viida Hiltunen OutokPa 7,47
8) Anette Alastalo PyhäsU 7,52

Alkuerät erä 1, Tuuli: +2,2
1) Viida Hiltunen OutokPa 7,54q
2) Anastasia Kari LipTai 7,67q
3) Emma Turunen PolvijU 7,74
4) Sanni Lehikoinen JoensKa 7,78
5) Sara Noponen LipTai 7,97
6) Alissa Kivelä PolvijU 8,17
7) Venja Hiltunen OutokPa 9,04
Lilja Kervinen PyhäsU DNS

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,4
1) Julia Parviainen PyhäsU 7,19q
2) Ida Pelli PolvijU 7,22q
3) Kerttu Turunen PyhäsU 7,61q
4) Olivia Kaarto JoensKa 8,09
5) Liisa Keskisalo JoensKa 8,43
6) Inka Vattulainen PolvijU 8,89
7) Ella Sieberns JoensKa 9,46
8) Inka Hyvärinen PolvijU 9,69

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,3
1) Siiri Tahvanainen PyhäsU 7,15q
2) Jade Nousiainen PyhäsU 7,52q
3) Anette Alastalo PyhäsU 7,74q
4) Vinka Pyylampi JoensKa 8,01
5) Milja Pyykkö LipTai 8,09
6) Amanda Mononen JoensKa 8,49
7) Ella Poutiainen OutokPa 9,18
Anni Hyttinen PolvijU DNS


P9 Korkeus
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoensKa 124
100 105 110 115 118 121 124 126
o o o xxo o xxo o xxx

2) Aapo Ryynänen JuuanU 124
100 105 110 115 118 121 124 126
o o o o o o xxo xxx

3) Aleksis Kivelä PolvijU 118
100 105 110 115 118 121
o o xxo xo xxo xxx

4) Lauri Pietarinen LipTai 105
90 95 100 105 110
xo xo o o xxx

5) Ate Jokinen LipTai 90
90 95
o xxx

6) Jami Kukkonen JuuanU 80
70 75 80 85
o o o xxx

 

T9 Korkeus
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 100
90 95 100 105
o o xo xxx

2) Ida Pelli PolvijU 100
90 95 100 105
o o xxo xxx

3) Viida Hiltunen OutokPa 95
85 90 95 100
o o o x-

 

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 7,66
6,97 7,06 7,42 7,66

2) Miisa Puustinen PyhäsU 5,77
4,71 5,75 5,63 5,77

3) Iida Kakkonen PolvijU 5,43
4,75 4,93 5,43 5,05

4) Annika Ristola OutokPa 5,30
5,26 5,30 5,07 5,17

5) Kerttu Turunen PyhäsU 5,14
x 5,14 4,80 4,83

6) Anette Alastalo PyhäsU 4,82
4,51 4,46 4,72 4,82

7) Olivia Kaarto JoensKa 4,18
4,00 4,18 4,09 3,21

8) Emma Turunen PolvijU 4,07
4,07 3,70 3,71 3,04

9) Anastasia Kari LipTai 3,67
3,48 2,92 3,42 3,67

10) Alissa Kivelä PolvijU 3,55
2,91 3,14 3,55 3,26

11) Milja Pyykkö LipTai 3,55
3,04 x 2,78 3,55

12) Vinka Pyylampi JoensKa 2,83
2,64 2,59 2,59 2,83

13) Ella Sieberns JoensKa 1,93
1,93 x 1,83 x

Anni Hyttinen PolvijU DNS


P9 Kiekko
Loppukilpailu
1) Kalle Torssonen LipTai 18,96
17,81 9,07 18,96

2) Marlo Tuhkanen PyhäsU 16,99
16,99 x 16,43

3) Peetu Kovero OutokPa 16,05
16,05 x x

4) Simo Härkönen PolvijU 14,34
14,34 13,31 13,08

5) Aleksis Kivelä PolvijU 12,25
12,25 11,64 12,13

6) Peetu Alastalo PyhäsU 11,76
11,76 x x

7) Veeti Hirvonen PolvijU 11,28
9,80 9,90 11,28

8) Miika Hirvonen PolvijU 11,18
10,99 9,07 11,18

9) Vili Hyvärinen PolvijU 10,71
9,92 10,15 10,71

Toivo Takanen JoensKa 14,09
13,32 13,58 14,09

 

T9 Kiekko
Loppukilpailu
1) Miisa Puustinen PyhäsU 13,22
13,22 x x

2) Annika Ristola OutokPa 12,85
x 12,85 x

3) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 12,76
11,51 12,76 12,69

4) Ida Pelli PolvijU 11,78
x x 11,78

5) Kerttu Turunen PyhäsU 11,13
9,14 8,74 11,13

6) Iida Kakkonen PolvijU 10,74
10,67 x 10,74

7) Sara Noponen LipTai 6,88
x 6,88 6,78

 

P9 Moukari
Loppukilpailu
1) Marlo Tuhkanen PyhäsU 13,84
13,84 x x

2) Peetu Alastalo PyhäsU 11,83
11,83 x x

3) Simo Härkönen PolvijU 10,64
10,30 10,64 x

4) Manu Nousiainen LipTai 10,27
10,27 9,66 x

 

P10 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 9,85
2) Toivo Parkkinen JoensKa 9,98
3) Eppu Ahvenainen LieksU 10,01
4) Pasi Kärkkäinen LieksU 10,16
5) Tomi Koponen OutokPa 10,17
6) Dominic Korkeakoski JoensKa 10,22
Jimi Ahvenainen LieksU DNS
Arttu Kettunen PolvijU DNS

Alkuerät erä 1, Tuuli: +3,1
1) Toivo Parkkinen JoensKa 9,7hq
2) Dominic Korkeakoski JoensKa 9,9hq
2) Tomi Koponen OutokPa 9,9hq
4) Jimi Ahvenainen LieksU 10,3hq
5) Eetu Tolvanen LipTai 10,5h
Matias Pietarinen LipTai DNS

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,8
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 9,8hq
1) Eppu Ahvenainen LieksU 9,8hq
3) Arttu Kettunen PolvijU 10,50q
4) Pasi Kärkkäinen LieksU 10,3hq
5) Joona Mustonen PolvijU 11,2h
Toivo Takanen JoensKa 9,0h


T10 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,0
1) Siiri Kontkanen PyhäsU 9,6h
2) Maiju Hirvonen PyhäsU 9,9h
2) Maiju Saraniemi LieksU 9,9h
4) Krista Martikainen PyhäsU 10,2h
5) Inna Nykyri JoensKa 10,3h
6) Emmi-Maria Varis PolvijU 10,5h
6) Venla Pyykkö LipTai 10,5h
Olivia Aaltonen HKV 9,6h

Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,6
1) Maiju Saraniemi LieksU 9,95q
2) Venla Pyykkö LipTai 10,42q
3) Kiira Kallinen LipTai 10,46q
4) Liivia Parkkonen KitU 10,58
5) Ronja Vattulainen PolvijU 11,50
6) Aada Holopainen LipTai 12,38
Elli Halonen LipTai DNS

Alkuerät erä 2, Tuuli: +2,5
1) Siiri Kontkanen PyhäsU 9,78q
2) Maiju Hirvonen PyhäsU 10,10q
3) Krista Martikainen PyhäsU 10,19q
4) Inna Nykyri JoensKa 10,38q
5) Emmi-Maria Varis PolvijU 10,45q
6) Mette Oinonen JoensKa 10,62
7) Lotta Peltola JoensKa 10,70
Olivia Aaltonen HKV 9,59


P10 1000m
Loppukilpailu
1) Toivo Parkkinen JoensKa 3.50,0h
2) Tomi Koponen OutokPa 3.56,6h
3) Pasi Kärkkäinen LieksU 3.58,4h
4) Veeti Meriläinen PyhäsU 4.06,5h


T10 1000m
Loppukilpailu
1) Noora Hukka JoensKa 3.38,8h
2) Liivia Parkkonen KitU 4.05,9h
3) Lotta Peltola JoensKa 4.07,2h
4) Mette Oinonen JoensKa 4.11,6h
5) Pinja Stenberg PyhäsU 4.12,0h
6) Maiju Hirvonen PyhäsU 4.13,6h
7) Ronja Vattulainen PolvijU 4.24,7h
8) Elli Halonen LipTai 4.28,9h
9) Venla Pyykkö LipTai 4.32,2h
10) Saana Martiskainen JoensKa 4.42,2h
Linda Mononen JoensKa DNS


P10 Korkeus
Loppukilpailu
1) Leevi Partanen JoensKa 121
100 105 110 115 118 121 124
o xxo xo xxo xxo xxo xxx

2) Matias Pietarinen LipTai 105
105 110
o xxx

3) Arttu Kettunen PolvijU 105
90 95 100 105
o o o xo

4) Arttu Kylmänen PyhäsU 90
90 95
o xx-

 

T10 Pituus
Loppukilpailu
1) Pinja Stenberg PyhäsU 3,75
3,69 3,75 3,69 3,64

2) Siiri Kontkanen PyhäsU 3,54
3,53 3,54 3,49 3,45

3) Noora Hukka JoensKa 3,36
3,23 3,30 x 3,36

4) Maiju Hirvonen PyhäsU 3,30
1,80 3,30 2,53 3,17

5) Krista Martikainen PyhäsU 3,29
3,17 3,16 3,19 3,29

6) Venla Pyykkö LipTai 3,23
3,23 3,05 2,94 2,87

7) Maiju Saraniemi LieksU 3,20
3,06 x 3,20 3,02

8) Inna Nykyri JoensKa 3,15
3,11 3,15 2,83 3,00

9) Lotta Peltola JoensKa 3,13
3,03 2,99 3,13 x

10) Iida Huttunen OutokPa 3,07
3,06 2,94 2,92 3,07

11) Mette Oinonen JoensKa 2,89
2,80 2,81 x 2,89

12) Ronja Vattulainen PolvijU 2,60
2,45 x 2,59 2,60

13) Aada Holopainen LipTai 2,29
2,12 2,19 2,26 2,29

Elli Halonen LipTai DNS
Olivia Aaltonen HKV 3,74
3,54 3,74 3,50 3,44

 

P10 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Arttu Kylmänen PyhäsU 7,66
x x 7,65 7,66

2) Leevi Partanen JoensKa 7,45
7,29 7,11 x 7,45

3) Eetu Tolvanen LipTai 7,15
x x x 7,15

Topias Poutiainen OutokPa 7,93
7,38 x 6,76 7,93

 

T10 Kuula
Loppukilpailu
1) Maiju Saraniemi LieksU 6,66
6,39 6,66 5,94 6,13

2) Krista Martikainen PyhäsU 6,05
5,75 6,05 5,85 5,95

3) Inna Nykyri JoensKa 5,89
5,48 5,46 5,89 5,58

4) Iida Huttunen OutokPa 4,61
4,45 4,61 4,59 4,25

 

P10 Kiekko
Loppukilpailu
1) Topias Poutiainen OutokPa 21,28
21,23 18,41 21,28

2) Paavo Maaninka PyhäsU 17,49
16,33 15,61 17,49

3) Joel Piiroinen TuupovU 16,48
16,48 13,60 13,73

4) Eetu Tolvanen LipTai 16,33
8,91 16,33 14,95

5) Joona Mustonen PolvijU 14,71
14,47 14,70 14,71

6) Eppu Ahvenainen LieksU 14,24
10,21 12,81 14,24

7) Jimi Ahvenainen LieksU 13,36
11,20 13,36 x

8) Severi Inkinen PolvijU 11,31
11,31 10,65 x

Matias Pietarinen LipTai 20,76
20,76 17,89 17,75

Pasi Kärkkäinen LieksU 15,48
15,48 13,73 14,65

 

T10 Kiekko
Loppukilpailu
1) Maiju Saraniemi LieksU 19,15
19,15 18,86 15,64

2) Inna Nykyri JoensKa 13,88
x 13,88 x

 

P10 Moukari
Loppukilpailu
1) Topias Poutiainen OutokPa 18,26
18,26 16,82 x

2) Paavo Maaninka PyhäsU 13,34
11,42 13,34 x

3) Severi Inkinen PolvijU 12,31
12,31 x 11,40

4) Eetu Tolvanen LipTai 11,60
x 10,84 11,60

Leevi Partanen JoensKa 12,81
12,81 12,08 12,52

 

P11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Jerkko Kinnunen PyhäsU 9,1h
2) Topias Juntunen PyhäsU 9,4h
3) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 11,5h
Niilo Pelli PolvijU 9,2h
Oskari Pakarinen PyhäsU 9,3h


T11 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,8
1) Nuuna Piipponen JoensKa 9,10
2) Marianne Puustinen PyhäsU 9,59
3) Helmi Ahosola PolvijU 9,76
4) Else Lehmus LipTai 9,80
4) Jenny Miettinen PyhäsU 9,80
6) Veera Kinnunen LipTai 10,33
Jasmin Huuho PyhäsU 9,84


P11 1000m
Loppukilpailu
1) Jerkko Kinnunen PyhäsU 3.47,4h


T11 1000m
Loppukilpailu
1) Else Lehmus LipTai 3.58,3h
2) Marianne Puustinen PyhäsU 4.00,6h
3) Helmi Ahosola PolvijU 4.20,7h
4) Jenny Miettinen PyhäsU 4.26,8h
5) Siiri Martiskainen JoensKa 4.32,9h
Jasmin Huuho PyhäsU 4.01,1h
Veera Kinnunen LipTai DNS


P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Niilo Pelli PolvijU 139
121 124 125 130 133 136 139 142
o - o o o o o xxx

2) Aapo Rautiainen KiihtU 121
100 105 110 115 118 121 124
o o xo xo o xo xxx

 

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Nuuna Piipponen JoensKa 3,97
3,91 3,17 3,76 3,97

2) Jasmin Huuho PyhäsU 3,90
3,81 3,82 3,90 3,80

3) Marianne Puustinen PyhäsU 3,59
x 3,25 x 3,59

4) Jenny Miettinen PyhäsU 3,44
3,42 3,44 3,34 3,43

5) Else Lehmus LipTai 3,35
3,30 3,24 3,35 x

6) Veera Kinnunen LipTai 3,19
2,42 2,69 2,92 3,19

7) Krista Ohtonen PolvijU 3,07
3,05 3,06 3,00 3,07

 

P11 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Riko Pippuri LipTai 7,93
7,35 7,71 7,76 7,93

Oskari Pakarinen PyhäsU 7,87
7,76 7,44 7,57 7,87

 

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Martta Muuttoranta LipTai 7,68
7,68 6,82 7,40 7,05

2) Jasmin Huuho PyhäsU 7,59
7,56 7,53 7,55 7,59

3) Krista Ohtonen PolvijU 6,67
6,46 6,41 5,87 6,67

4) Iida Kuittinen NurmSe 6,50
5,59 6,13 6,50 6,19

 

P11 Kiekko
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 20,47
x 20,47 x

2) Riko Pippuri LipTai 18,45
16,02 15,40 18,45

3) Niilo Pelli PolvijU 17,61
17,50 17,61 x

4) Aapo Rautiainen KiihtU 17,39
x 17,39 15,02

5) Jeremias Tuhkanen PyhäsU 15,65
10,82 12,31 15,65

6) Onni Ohvanainen PyhäsU 13,60
12,22 13,60 x

Riki Honkanen ParkU 21,75
21,75 18,72 x

 

T11 Kiekko
Loppukilpailu
1) Martta Muuttoranta LipTai 18,00
15,32 15,49 18,00

2) Marianne Puustinen PyhäsU 17,55
16,11 14,89 17,55

3) Krista Ohtonen PolvijU 13,75
13,75 13,16 11,83

Jasmin Huuho PyhäsU 17,22
x 15,64 17,22

 

P11 Moukari
Loppukilpailu
1) Oskari Pakarinen PyhäsU 22,83
22,83 22,49 21,31

2) Aapo Rautiainen KiihtU 16,64
16,64 16,27 x

Riki Honkanen ParkU 22,97
19,61 x 22,97

 

P12 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,7
1) Martti Saraniemi LieksU 8,6h
2) Otso Nyyssönen JoensKa 8,6h
3) Petja Tanskanen PolvijU 9,1h
4) Eemeli Huttunen OutokPa 9,2h
5) Miko Sivonen PyhäsU 9,6h
6) Roope Matveinen JoensKa 9,7h
Onni Nyyssönen JoensKa DNS


T12 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Elina Likhanova LipTai 8,85
2) Mimmi Marttinen JoensKa 9,05
3) Pinja Myller PyhäsU 9,27
4) Nea Nousiainen PyhäsU 9,28
5) Elina Ruusuvuori LipTai 9,43
6) Heli Puustinen PyhäsU 9,59
7) Kerttu Kaihola JoensKa 10,31
8) Emma Kröger JoensKa 10,35

Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,0
1) Mimmi Marttinen JoensKa 9,26q
2) Nea Nousiainen PyhäsU 9,52q
3) Elina Ruusuvuori LipTai 9,54q
4) Heli Puustinen PyhäsU 9,92q
5) Emma Kröger JoensKa 10,49q

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,1
1) Elina Likhanova LipTai 9,06q
2) Pinja Myller PyhäsU 9,48q
3) Kerttu Kaihola JoensKa 10,43q
4) Eva Puustinen PolvijU 10,82


P12 1000m
Loppukilpailu
1) Ville Meriläinen PyhäsU 3.30,0h
2) Aapo Heikkinen LipTai 3.39,4h
3) Aleksanteri Sippola LipTai 3.59,9h


T12 1000m
Loppukilpailu
1) Nella Voutilainen JoensKa 3.28,0h
2) Meeri Torssonen LipTai 4.06,8h
3) Milla Tukiainen PyhäsU 4.34,2h
Kerttu Kaihola JoensKa 4.19,1h
Sara Rajaniemi LahdA 3.50,0h


T12 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,8
1) Iiris Voutilainen JoensKa 36,55
2) Nella Voutilainen JoensKa 37,78


P12 Korkeus
Loppukilpailu
1) Kaapo Ikonen LipTai 120
100 105 110 115 120 125
o o o o o xxx

2) Eino Eskelinen LipTai 120
105 110 115 120 125
o xxo xxo o xxx

3) Eemeli Huttunen OutokPa 120
100 105 110 115 120 125
o o o o xo xxx

3) Martti Saraniemi LieksU 120
95 100 105 110 115 120 125
o o o o o xo xx-

Onni Nyyssönen JoensKa
Topias Mustonen JoensKa 140
130 135 140 145
o o o xxx

 

T12 Seiväs
Loppukilpailu
1) Iiris Voutilainen JoensKa 215
155 165 175 185 195 205 215 220
o o o o xo o o xxx

2) Elina Ruusuvuori LipTai 185
135 145 155 165 175 185 195
o o o xo o o xxx

3) Aino Kiiskinen PyhäsU 175
135 145 155 165 175 185
o o o o xxo xxx

Kerttu Kaihola JoensKa 145
135 145 155
xo o xxx

 

T12 Pituus
Loppukilpailu
1) Elina Likhanova LipTai 4,14 +0,0
3,81 4,01 4,14 4,07
+0,0 +1,4 +0,0 +2,1

2) Meeri Torssonen LipTai 4,10 +2,1 3,95 +0,0
3,80 4,10 3,95 3,92
+1,0 +2,1 +0,0 +1,5

3) Mimmi Marttinen JoensKa 3,96 +1,5
3,68 3,96 3,91 x
+0,0 +1,5 +0,0

4) Pinja Myller PyhäsU 3,62 +1,5
3,49 3,53 3,50 3,62
+0,0 +1,0 +0,1 +1,5

5) Heli Puustinen PyhäsU 3,56 +1,9
3,56 2,80 3,50 3,34
+1,9 +2,2 +1,7 +0,3

6) Oona Tolvanen LipTai 3,24 +2,1 3,09 +0,9
3,24 3,09 2,90 3,04
+2,1 +0,9 +0,6 +1,6

7) Eva Puustinen PolvijU 3,18 +0,0
3,08 2,87 x 3,18
+1,7 +3,3 +0,0

 

P12 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Otso Nyyssönen JoensKa 9,34 +1,8
8,81 9,07 9,04 9,34
+2,7 +1,7 +0,9 +1,8

2) Eino Eskelinen LipTai 8,87 +0,8
8,75 8,87 8,69 8,79
+2,1 +0,8 +0,3 +1,2

3) Aleksanteri Sippola LipTai 8,35 +1,7
8,35 x x -
+1,7

4) Eemeli Huttunen OutokPa 7,31 +0,9
7,29 7,24 7,31 x
+1,9 +1,9 +0,9

5) Roope Matveinen JoensKa 7,15 +1,5
7,15 6,09 6,68 x
+1,5 +0,0 +0,0

 

P12 Kuula
Loppukilpailu
1) Martti Saraniemi LieksU 9,00
8,49 8,21 9,00 7,74

2) Topias Mustonen JoensKa 8,49
x 8,18 8,49 x

3) Aleksanteri Sippola LipTai 8,46
8,08 8,46 x x

4) Roope Matveinen JoensKa 7,95
7,23 7,38 7,09 7,95

5) Aapo Heikkinen LipTai 7,59
x 7,18 7,59 7,40

6) Miko Sivonen PyhäsU 7,56
7,16 7,37 7,56 x

7) Eino Eskelinen LipTai 5,72
5,29 x 5,70 5,72

 

T12 Kiekko
Loppukilpailu
1) Heli Puustinen PyhäsU 21,62
x x 21,62

2) Meeri Torssonen LipTai 21,38
19,73 21,00 21,38

3) Oona Tolvanen LipTai 19,87
19,53 18,48 19,87

4) Emma Kröger JoensKa 14,53
9,57 14,53 x

5) Erin Nykyri JoensKa 13,43
11,25 12,87 13,43

6) Noora Kakkonen PolvijU 13,07
12,79 13,07 x

Sara Rajaniemi LahdA 15,87
15,87 x 14,71

 

T12 Moukari
Loppukilpailu
1) Nella Voutilainen JoensKa 20,57
20,57 19,33 19,60

2) Erin Nykyri JoensKa 19,47
14,42 19,24 19,47

3) Noora Kakkonen PolvijU 11,35
11,35 10,70 10,47

 

P12 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 36,62
36,62 x 34,75 x

2) Kaapo Ikonen LipTai 28,82
28,82 26,18 25,75 25,62

3) Roope Matveinen JoensKa 26,80
26,80 26,79 x 25,88

4) Eino Eskelinen LipTai 23,85
23,85 21,66 19,27 x

5) Martti Saraniemi LieksU 22,86
21,08 22,12 22,86 16,54

 

P13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1) Viljami Tuunanen PolvijU 7,6h
2) Santeri Kekarainen JoensKa 8,2h
3) Toni Juntunen PyhäsU 8,5h
4) Matias Uusoksa LipTai 8,6h
5) Valtteri Mäkelä JoensKa 9,0h
6) Otto Sivonen JoensKa 9,1h
7) Oskari Halonen PolvijU 9,2h


T13 60m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1) Olivia Panhelainen JoensKa 8,46
2) Jonna Aalto JoensKa 8,70
3) Jessica Pappinen JoensKa 8,82
4) Sara Martikainen PyhäsU 8,95
5) Nea Nevalainen LieksU 9,00
6) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,36
7) Siiri Ratilainen PolvijU 9,58
Venla Simonen JoensKa 8,89

Alkuerät erä 1, Tuuli: +2,1
1) Olivia Panhelainen JoensKa 8,50q
2) Nea Nevalainen LieksU 9,08q
3) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,33q
4) Siiri Ratilainen PolvijU 9,58q
5) Oona Kärkkäinen JoensKa 9,81

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,6
1) Jonna Aalto JoensKa 8,71q
2) Jessica Pappinen JoensKa 8,80q
3) Sara Martikainen PyhäsU 8,99q
4) Moona Mertanen PolvijU 9,80q
Venla Simonen JoensKa 8,96


P13 1000m
Loppukilpailu
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.06,4h
2) Toni Juntunen PyhäsU 3.10,6h
3) Oskari Halonen PolvijU 3.43,7h
4) Kasperi Karjalainen LipTai 3.45,1h
Anton Kettunen JoensKa DNF
Otto Sivonen JoensKa DNS


T13 1000m
Loppukilpailu
1) Aada Rautiainen KiihtU 3.24,7h
2) Venla Simonen JoensKa 3.28,1h
3) Annika Tattari KiihtU 3.34,3h


P13 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +3,4
1) Anton Kettunen JoensKa 31,11
Santeri Kekarainen JoensKa DNF


T13 200m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,8
1) Venla Simonen JoensKa 36,04
2) Kiira Kiiskinen JoensKa 37,67


P13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Eeli Mustonen JoensKa 160
135 140 145 150 155 160 163
o o o o xxo xo xxx

2) Aku Alastalo PyhäsU 140
130 135 140 145
o xo xxo xxx

Otto Sivonen JoensKa DNS


T13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Oona Kärkkäinen JoensKa 165
155 165 175
o o xxx

 

T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Olivia Panhelainen JoensKa 4,33 +0,0
4,20 4,09 4,33 x
+0,0 +0,0 +0,0

2) Sara Martikainen PyhäsU 4,27 +1,0
4,27 3,80 3,46 4,26
+1,0 +0,0 +0,7 +1,3

3) Nea Nevalainen LieksU 4,26 +0,7
4,26 4,05 4,14 x
+0,7 +0,3 +0,0

4) Jonna Aalto JoensKa 4,04 +1,0
3,88 4,00 3,29 4,04
+0,0 +0,0 +0,0 +1,0

5) Kiira Kiiskinen JoensKa 3,86 +1,6
3,86 3,74 3,82 3,81
+1,6 +0,0 +0,0 +1,3

6) Jessica Pappinen JoensKa 3,73 +1,1
3,73 3,66 3,62 3,53
+1,1 +0,0 +1,4

7) Oona Kärkkäinen JoensKa 3,51 +0,0
3,28 3,29 3,51 3,25
+0,2 +0,0 +0,0 +2,1

8) Iina Hyttinen JoensKa 3,17 +0,0
x 2,77 3,17 3,08
+0,0 +0,0 +0,0

 

P13 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1) Niklas Nykyri JoensKa 8,10 +1,9
x 8,10 - -
+1,9

 

P13 Kuula
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 14,97
14,12 14,55 14,97 x

2) Viljami Tuunanen PolvijU 10,89
10,42 10,89 10,51 10,19

3) Niklas Nykyri JoensKa 10,44
9,94 10,44 x x

4) Aku Alastalo PyhäsU 9,36
9,36 8,80 9,31 x

5) Juho Eskelinen TuupovU 8,96
8,12 8,82 8,35 8,96

Eeli Mustonen JoensKa 9,08
8,50 9,08 x 8,79

Otto Bengtsson LipTai DNS


T13 Kiekko
Loppukilpailu
1) Eena Pesonen LipTai 33,36
33,36 x 30,88

2) Sallamari Leskinen LipTai 19,87
18,03 19,87 19,46

3) Moona Mertanen PolvijU 15,38
x 13,36 15,38

4) Iina Hyttinen JoensKa 13,12
13,12 12,95 12,33

 

T13 Moukari
Loppukilpailu
1) Ira Hirvonen OutokPa 30,21
28,55 27,18 30,21

2) Sallamari Leskinen LipTai 20,86
18,99 19,81 20,86

Eena Pesonen LipTai NM
x x x

 

P13 Keihäs
Loppukilpailu
1) Topi Parviainen TuupovU 66,73
58,83 58,14 56,33 66,73

2) Juho Eskelinen TuupovU 43,41
39,06 x 43,41 41,59

3) Eeli Mustonen JoensKa 35,38
29,09 32,42 35,38 x

4) Valtteri Mäkelä JoensKa 32,73
24,17 31,64 32,73 31,61

5) Petro Ruponen LipTai 29,30
26,42 28,52 28,08 29,30

6) Matias Uusoksa LipTai 21,93
21,11 19,10 21,93 19,02

Otto Bengtsson LipTai DNS


P14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1) Eero Mauro LieksU 12,04
Niklas Nykyri JoensKa 14,07
Roope Turunen PyhäsU DNS
Väinö Kontkanen PyhäsU DNS


T14 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,1
1) Krista Karttunen PolvijU 14,03
2) Aino Pyykkö LieksU 14,14
3) Elina Valta PyhäsU 14,90
4) Sesilia Jolkkonen PolvijU 15,00
5) Enni Heikkinen LipTai 15,02
Aino Eronen JuuanU DNS


P14 800m
Loppukilpailu
1) Erno Tietäväinen TohmajU 2.25,2h
2) Rasmus Karjalainen LipTai 2.58,1h
Roope Maaninka PyhäsU DNS
Väinö Kontkanen PyhäsU DNS


T14 800m
Loppukilpailu
1) Eevi Kettunen PolvijU 2.45,3h
2) Moona Kukkonen JuuanU 2.55,6h


T14 300m aidat
Loppukilpailu
1) Riikka Jokinen PyhäsU 51,5h
Jenna Tarvo EspTa DNS


T14 1500m esteet
Loppukilpailu
1) Riikka Jokinen PyhäsU 6.15,2h


P14 Korkeus
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhäsU 160
150 155 160 163
o xxo xo xxx

2) Roope Turunen PyhäsU 145
135 140 145 150
o o xxo xxx

 

T14 Seiväs
Loppukilpailu
1) Tuuli Saraniemi LieksU 280
270 280 290
xo o xxx

2) Aino Pyykkö LieksU 280
270 280 290
xxo o xxx

 

T14 Pituus
Loppukilpailu
1) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 4,47 +0,7
4,25 4,31 x 4,47 4,32 x
+1,4 +0,0 +0,7 +0,2

2) Sesilia Jolkkonen PolvijU 4,12 +1,1
3,89 4,12 x 4,12 - -
+0,8 +1,9 +1,1

3) Aino Eronen JuuanU 4,12 +2,2 4,09 +0,2
3,93 3,85 4,12 4,07 4,09 4,05
+1,2 +0,3 +2,2 +0,0 +0,2 +1,2

4) Eevi Kettunen PolvijU 4,11 +1,9
3,97 4,11 x 3,81 3,90 3,66
+0,9 +1,9 +2,0 +1,5 +1,4

5) Moona Kukkonen JuuanU 4,02 +1,9
3,95 3,94 4,02 3,92 3,84 3,93
+3,6 +0,0 +1,9 +2,2 +1,5 +0,3

 

P14 Kolmiloikka
Loppukilpailu
Roope Turunen PyhäsU DNS


T14 Kiekko
Loppukilpailu
1) Elina Valta PyhäsU 22,97
21,08 22,35 22,97 22,15 20,48 21,90

 

T14 Moukari
Loppukilpailu
1) Krista Karttunen PolvijU 28,77
24,84 x 27,71 27,10 28,77 27,26

2) Elina Valta PyhäsU 25,59
21,63 21,87 22,04 x 24,97 25,59

3) Sesilia Jolkkonen PolvijU 22,72
22,72 x x 20,17 20,27 x

 

P14 Keihäs
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhäsU 38,69
x 37,14 37,01 x 38,69

2) Aleksi Haukka JuuanU 32,64
32,50 30,30 x 30,95 28,63 32,64

 

P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,4
1) Topi Kela JoensKa 11,70
2) Aatu Holopainen JoensKa 12,62
3) Antti-Jussi Martikainen LipTai 12,74
4) Jimi Alastalo PyhäsU 13,47


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Reetta Ryynänen PyhäsU 14,08
2) Tiia Säde JoensKa 14,17
3) Aava Kipinä JoensKa 14,20


P15 800m
Loppukilpailu
1) Ilmari Lehmus JoensKa 2.10,3h
2) Arsi Tietäväinen TohmajU 2.19,4h
Pietari Sippola LipTai DNS


P15 300m aidat
Loppukilpailu
1) Aatu Holopainen JoensKa 47,9h


P15 1500m esteet
Loppukilpailu
1) Jimi Alastalo PyhäsU 5.00,9h


T15 1500m esteet
Loppukilpailu
1) Cindy Ahponen PyhäsU 5.43,3h


T15 Pituus
Loppukilpailu
1) Reetta Ryynänen PyhäsU 4,90 +2,2 4,87 +0,0
4,66 4,90 4,82 4,87 4,86 x
+1,7 +2,2 +1,7 +0,0 +1,3

2) Tiia Säde JoensKa 4,53 +1,9
4,37 4,10 x 4,31 3,15 4,53
+0,9 +0,9 +1,7 +0,0 +1,9

 

P15 Kolmiloikka
Loppukilpailu
Aatu Holopainen JoensKa DNS
Jimi Huuho PyhäsU 13,17 +1,9
13,17 13,09 12,20 13,09 x x
+1,9 +1,9 +1,1 +1,5

 

T15 Kiekko
Loppukilpailu
1) Vienna Kettunen PyhäsU 21,90
x 19,18 21,90 20,20 21,19 x

 

P15 Keihäs
Loppukilpailu
1) Lassi Valta PyhäsU 40,52
38,76 x x 39,13 37,78 40,52

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 46 (11.-18.11.2019)

Tiedotteessa Lumilyhty (Kataja…

Motonet kuukausikisojen tulokset

Hallikauden ensimmäiset Motone…

Viikkotiedote 45 (4.-11.11.2019)

Tiedotteessa Motonet kuukausik…

Kuukausitiedote marraskuu 2019

Tiedotteessa kauden päättäjäis…

Viikkotiedote 44 (28.10.-4.11.2019)

Tiedotteessa Motonet kuukausik…

Viikkotiedote 43 (21.-28.10.2019)

Tiedotteessa kunniakierroksest…

Kunniakierros tiistaina 22.10

Joensuun Kataja on tänäkin vuo…

Viikkotiedote 42 (14.-21.10.2019)

Tiedotteessa leirityksistä, ki…

Motonet Kuukausikisan tulokset

Kauden 2019-2020 ensimmäisen M…

Viikkotiedote 41 (7.-14.10.2019)

Tiedotteessa seura-asuista, le…

Viikkotiedote 40 (30.9.-7.10.2019)

Tiedotteessa seura-asuista, le…

Kotiranta Kataja-hölkän nopein

69 juoksijaa osallistui tämän …

Viikkotiedote 39 (23.-30.9.2019)

2‍3.9.2019 Tiedotteessa seura…

Urheilukoulukausi alkaa tällä viikolla

Alle 12-vuotiaiden yleisurheil…

Kataja-hölkkä lauantaina 28.9.

Kataja-hölkkä juostaan lauanta…

Kuukausitiedote syyskuu ja viikkotiedote 37 (9.-16.9.) 2019

Tiedotteessa onnitteluita, tul…

Viikkotiedote 36 (2.-9.9.2019)

Viikkotiedotteessa onnitteluit…

Seuracup-finaalista hieno viides sija

Joensuun Katajan 11-17-vuotiaa…

19-22-vuotiaiden SM-kisat käynnistyvät Porvoossa

Katajalta mukana kymmenen urhe…

Ilmoittautuminen syksyn ryhmiin!

Syksyn 2019 alle 13 vuotiaiden…

Viikkotiedote 35 (26.8.-2.9.2019)

Viikkotiedotteessa tulevat kil…

Toivo ja Iiris ottelun piirinmestareiksi

Eilisissä 9-13-vuotiaiden pm-m…

Seuracup finaalireissu

Joukkueen tämän hetkinen nimil…

Kuukausikisojen tulokset

Elokuun kuukausikisat kisattii…

Viikkotiedote 34 (19.-26.8.2019)

Viikkotiedotteessa tulevat kil…

Motonet kuukausikisa maanantaina 19.8!

Mirolle ja Ilmarille SM-pronssia

Miro Tanninen 16-vuotiaiden ko…

Viikkotiedote 33 (12.-19.8.2019)

Viikkotiedotteessa onnittelut …

Aikuisurheilijat kisaavat Turussa

Yli 30-vuotiaat aikuisurheilij…

Ensimmäinen junioreiden SM-viikonloppu alkamassa

14-15- sekä 16-17-vuotiaat rat…