Kuukausikisojen tulokset

19.8.2019

Elokuun kuukausikisoissa kisailtiin pikajuoksuissa, aitajuoksussa, pituushypyssä, korkeushypyssä, kiekonheitossa ja keihäänheitossa. Lajit oli osittain valittu ikäryhmittäin sellaisiksi, että niissä tullaan kisaamaan vielä loppukesän tärkeissä kisoissa kuten pm-otteluissa ja seuracupin loppukilpailussa.

Päivän kovimmasta tuloksesta vastasi kiekonheittäjä Teemu Poikolainen, joka tempaisi 2 kiloista miesten kiekkoa kauden parhaansa 50,62. Junnuista erityisen kovan tuloksen teki 9-vuotias Toivo Takanen pituushypyn 421:llään. Myöskin 13-sarjalaiset Niklas Nykyrin kiekkokaari 31,07 on erityismaininnan arvoinen.

Motonet Kuukausikisat
Joensuun Kataja
19.08.2019

M Kiekko
Loppukilpailu
1) Teemu Poikolainen JoensKa 50,62
x x 50,15 50,62 50,20 x

 

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1) Rasmus Lehikoinen JoensKa 11,91
2) Miro Tanninen JoensKa 12,64


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Peppi-Rosa Penttinen JoensKa 13,88
2) Veera Häkkinen JoensKa 14,15
3) Pihla Heikkinen JoensKa 17,47
Elsi Laakkonen JoensKa DNS


M17 Keihäs
Loppukilpailu
1) Niklas Hyvönen PyhäsU 61,96
59,18 58,27 61,96 58,40 57,23 x

 

P11 60m aidat
Loppukilpailu
1) Renne Kankkunen LipTai 11,54
2) Matias Pietarinen LipTai 12,72
3) Aleksis Kivelä PolvijU 13,14
4) Joona Mustonen PolvijU 14,96
Toivo Takanen JoensKa DNS


T11 60m aidat
1) Nuuna Piipponen JoensKa 11,61
2) Noora Hukka JoensKa 12,50
3) Else Lehmus LipTai 12,67
4) Martta Muuttoranta LipTai 12,86
5) Lotta Peltola JoensKa 13,05
6) Mette Oinonen JoensKa 14,02
7) Miina Vatanen JoensKa 14,35
8) Sara Noponen LipTai 14,90
9) Venla Pyykkö LipTai 14,94
9) Nuua Tuononen 14,94
11) Milja Pyykkö LipTai 16,31

Loppukilpailu erä 1
1) Lotta Peltola JoensKa 13,05
2) Mette Oinonen JoensKa 14,02
3) Sara Noponen LipTai 14,90
4) Nuua Tuononen 14,94
4) Venla Pyykkö LipTai 14,94
6) Milja Pyykkö LipTai 16,31

Loppukilpailu erä 2
1) Nuuna Piipponen JoensKa 11,61
2) Noora Hukka JoensKa 12,50
3) Else Lehmus LipTai 12,67
4) Martta Muuttoranta LipTai 12,86
5) Miina Vatanen JoensKa 14,35


P11 Pituus
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoensKa 4,21
4,21 4,10 4,09 3,98

2) Renne Kankkunen LipTai 3,90
3,52 3,78 3,90 3,82

3) Aleksis Kivelä PolvijU 3,73
3,60 3,65 3,71 3,73

4) Matias Pietarinen LipTai 3,55
3,55 3,52 3,49 3,55

5) Santtu Piitulainen JoensKa 3,04
2,89 x 3,04 2,93

 

T11 Pituus
Loppukilpailu
1) Nuuna Piipponen JoensKa 3,98
3,97 3,98 2,41 3,94

2) Martta Muuttoranta LipTai 3,45
3,45 3,37 3,42 3,45

3) Else Lehmus LipTai 3,43
3,22 3,04 3,15 3,43

4) Noora Hukka JoensKa 3,31
3,27 3,14 3,30 3,31

5) Lotta Peltola JoensKa 3,31
3,10 2,99 3,09 3,31

6) Nuua Tuononen 3,11
3,11 3,10 2,98 3,10

7) Venla Pyykkö LipTai 3,03
3,00 2,87 3,03 x

8) Mette Oinonen JoensKa 3,03
2,92 3,03 2,85 2,90

9) Miina Vatanen JoensKa 2,79
2,75 2,79 2,74 x

10) Sara Noponen LipTai 2,76
2,76 2,72 2,67 2,74

11) Milja Pyykkö LipTai 2,44
2,41 2,44 x x

12) Aada Holopainen LipTai 2,31
2,17 2,21 2,19 2,31

 

P11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Renne Kankkunen LipTai 22,69
22,69 20,23 19,72 20,85

2) Matias Pietarinen LipTai 21,35
19,46 21,05 19,51 21,35

3) Joona Mustonen PolvijU 17,01
17,01 16,03 16,16 x

4) Toivo Takanen JoensKa 10,94
8,81 10,09 10,94 6,79

5) Aleksis Kivelä PolvijU 9,47
9,47 - - -

 

T11 Keihäs
Loppukilpailu
1) Martta Muuttoranta LipTai 21,95
21,95 19,57 21,28 20,87

2) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 16,29
12,70 13,14 15,78 16,29

3) Nuuna Piipponen JoensKa 11,82
10,50 x 9,76 11,82

4) Peppilotta Eronen JoensKa 11,09
10,63 10,05 10,95 11,09

5) Mette Oinonen JoensKa 8,77
6,64 8,20 8,77 8,76

6) Venla Pyykkö LipTai 8,36
8,36 7,61 7,58 7,30

7) Noora Hukka JoensKa 8,36
8,36 7,29 7,08 6,42

8) Miina Vatanen JoensKa 8,12
8,12 6,54 7,06 6,26

9) Aada Holopainen LipTai 7,34
6,11 6,37 6,13 7,34

10) Milja Pyykkö LipTai 5,99
5,99 4,45 4,69 5,09

11) Sara Noponen LipTai 4,79
4,79 3,27 x 3,46

 

P13 60m
1) Viljami Tuunanen PolvijU 8,23
2) Santeri Kekarainen JoensKa 8,73
3) Sami Lievonen 8,80
4) Niklas Nykyri JoensKa 9,00
5) Aapo Heikkinen LipTai 9,35
6) Aleksanteri Sippola LipTai 9,46
7) Eeli Mustonen JoensKa 9,47
8) Renne Kankkunen LipTai 9,77
9) Roope Matveinen JoensKa 10,50
Valtteri Mäkelä JoensKa DNS
Topias Mustonen JoensKa DNS
Anton Kettunen JoensKa DNS

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +0,0
1) Aapo Heikkinen LipTai 9,35
2) Aleksanteri Sippola LipTai 9,46
3) Roope Matveinen JoensKa 10,50
Topias Mustonen JoensKa DNS
Valtteri Mäkelä JoensKa DNS

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,3
1) Viljami Tuunanen PolvijU 8,23
2) Santeri Kekarainen JoensKa 8,73
3) Sami Lievonen 8,80
4) Niklas Nykyri JoensKa 9,00
5) Eeli Mustonen JoensKa 9,47
6) Renne Kankkunen LipTai 9,77
Anton Kettunen JoensKa DNS


T13 60m
1) Olivia Panhelainen JoensKa 8,88
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 9,19
3) Venla Simonen JoensKa 9,20
4) Oona Kareinen TuupovU 9,49
5) Elina Likhanova LipTai 9,56
6) Mimmi Marttinen JoensKa 9,64
7) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,70
8) Eena Pesonen LipTai 9,83
9) Iiris Voutilainen JoensKa 9,86
10) Vilma Vatanen JoensKa 9,87
10) Aada Rautiainen KiihtU 9,87
12) Elina Ruusuvuori LipTai 9,89
13) Jessica Pappinen JoensKa 10,02
14) Nella Voutilainen JoensKa 10,05
15) Kerttu Kaihola JoensKa 10,50
16) Emma Kröger JoensKa 10,73
17) Iina Hyttinen JoensKa 11,24

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: -1,0
1) Oona Kareinen TuupovU 9,49
2) Eena Pesonen LipTai 9,83
3) Iiris Voutilainen JoensKa 9,86
4) Aada Rautiainen KiihtU 9,87
4) Vilma Vatanen JoensKa 9,87
6) Nella Voutilainen JoensKa 10,05
7) Emma Kröger JoensKa 10,73
8) Iina Hyttinen JoensKa 11,24

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: -2,0
1) Olivia Panhelainen JoensKa 8,88
2) Aino Kiiskinen PyhäsU 9,19
3) Venla Simonen JoensKa 9,20
4) Mimmi Marttinen JoensKa 9,64
5) Kiira Kiiskinen JoensKa 9,70
6) Elina Ruusuvuori LipTai 9,89
7) Jessica Pappinen JoensKa 10,02

Loppukilpailu erä 3, Tuuli: -0,8
1) Elina Likhanova LipTai 9,56
2) Kerttu Kaihola JoensKa 10,50


T13 Korkeus
Loppukilpailu
1) Aada Rautiainen KiihtU 132
110 115 120 125 130 132 135
o o xo o xxo xo xxx

2) Oona Kareinen TuupovU 125
110 115 120 125 130
o xo xo o xxx

3) Venla Simonen JoensKa 125
110 115 120 125 130
o o o xo xxx

4) Jessica Pappinen JoensKa 125
100 105 110 120 125 130
o o o xo xo xxx

5) Olivia Panhelainen JoensKa 125
115 120 125 130
o o xxo xxx

6) Vilma Vatanen JoensKa 120
100 105 110 115 120 125
o o o xo o xxx

7) Elina Likhanova LipTai 120
105 110 115 120 125
o o o xo xxx

8) Aino Kiiskinen PyhäsU 115
110 115 120
o o xxx

8) Iiris Voutilainen JoensKa 115
100 105 110 115 120
o o o o xxx

8) Mimmi Marttinen JoensKa 115
95 105 110 115 120
o o o o xxx

8) Nella Voutilainen JoensKa 115
100 105 110 115 120
o o o o xxx

12) Elina Ruusuvuori LipTai 115
105 110 115 120
o o xo xxx

12) Kiira Kiiskinen JoensKa 115
100 105 110 115 120
o o o xo xxx

14) Kerttu Kaihola JoensKa 110
100 105 110 115
o o o xxx

 

P13 Kiekko
Loppukilpailu
1) Niklas Nykyri JoensKa 31,07
30,60 31,07 30,19 29,52

2) Eeli Mustonen JoensKa 29,80
21,68 24,62 25,47 29,80

3) Viljami Tuunanen PolvijU 27,68
24,70 27,68 x 24,16

4) Topias Mustonen JoensKa 27,48
x 22,85 24,19 27,48

5) Aleksanteri Sippola LipTai 22,40
22,40 19,95 x 21,73

6) Santeri Kekarainen JoensKa 22,30
22,28 22,30 x 19,57

7) Sami Lievonen 21,93
x 21,50 x 21,93

8) Aapo Heikkinen LipTai 18,56
18,56 18,30 17,87 18,43

9) Roope Matveinen JoensKa 14,82
x 14,80 x 14,82

Valtteri Mäkelä JoensKa DNS


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,3
1) Topi Kela JoensKa 12,10
2) Aatu Holopainen JoensKa 13,08


T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Tiia Säde JoensKa 14,24
2) Aava Kipinä JoensKa 14,76
3) Riikka Jokinen PyhäsU 14,90
4) Oona Rimpilä JoensKa 16,05
Peppi Kyhälä OulPy DNS
Sofia Raatikainen PyhäsU DNS

 

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 46 (11.-18.11.2019)

Tiedotteessa Lumilyhty (Kataja…

Motonet kuukausikisojen tulokset

Hallikauden ensimmäiset Motone…

Viikkotiedote 45 (4.-11.11.2019)

Tiedotteessa Motonet kuukausik…

Kuukausitiedote marraskuu 2019

Tiedotteessa kauden päättäjäis…

Viikkotiedote 44 (28.10.-4.11.2019)

Tiedotteessa Motonet kuukausik…

Viikkotiedote 43 (21.-28.10.2019)

Tiedotteessa kunniakierroksest…

Kunniakierros tiistaina 22.10

Joensuun Kataja on tänäkin vuo…

Viikkotiedote 42 (14.-21.10.2019)

Tiedotteessa leirityksistä, ki…

Motonet Kuukausikisan tulokset

Kauden 2019-2020 ensimmäisen M…

Viikkotiedote 41 (7.-14.10.2019)

Tiedotteessa seura-asuista, le…

Viikkotiedote 40 (30.9.-7.10.2019)

Tiedotteessa seura-asuista, le…

Kotiranta Kataja-hölkän nopein

69 juoksijaa osallistui tämän …

Viikkotiedote 39 (23.-30.9.2019)

2‍3.9.2019 Tiedotteessa seura…

Urheilukoulukausi alkaa tällä viikolla

Alle 12-vuotiaiden yleisurheil…

Kataja-hölkkä lauantaina 28.9.

Kataja-hölkkä juostaan lauanta…

Kuukausitiedote syyskuu ja viikkotiedote 37 (9.-16.9.) 2019

Tiedotteessa onnitteluita, tul…

Viikkotiedote 36 (2.-9.9.2019)

Viikkotiedotteessa onnitteluit…

Seuracup-finaalista hieno viides sija

Joensuun Katajan 11-17-vuotiaa…

19-22-vuotiaiden SM-kisat käynnistyvät Porvoossa

Katajalta mukana kymmenen urhe…

Ilmoittautuminen syksyn ryhmiin!

Syksyn 2019 alle 13 vuotiaiden…

Viikkotiedote 35 (26.8.-2.9.2019)

Viikkotiedotteessa tulevat kil…

Toivo ja Iiris ottelun piirinmestareiksi

Eilisissä 9-13-vuotiaiden pm-m…

Seuracup finaalireissu

Joukkueen tämän hetkinen nimil…

Kuukausikisojen tulokset

Elokuun kuukausikisat kisattii…

Viikkotiedote 34 (19.-26.8.2019)

Viikkotiedotteessa tulevat kil…

Motonet kuukausikisa maanantaina 19.8!

Mirolle ja Ilmarille SM-pronssia

Miro Tanninen 16-vuotiaiden ko…

Viikkotiedote 33 (12.-19.8.2019)

Viikkotiedotteessa onnittelut …

Aikuisurheilijat kisaavat Turussa

Yli 30-vuotiaat aikuisurheilij…

Ensimmäinen junioreiden SM-viikonloppu alkamassa

14-15- sekä 16-17-vuotiaat rat…