PKO GAMES - AVAUSPÄIVÄN TULOKSET

25.5.2019

Alla avauspäivän tulokset. Tarkempi juttu myöhemmin illalla.

 

PKO Games
Joensuun Kataja
25.05.2019

M 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Joonas Liukkonen JuvU 11,21
2) Niko Mutikainen SavonlRie 11,38
3) Ville Hyttinen KuopRei 11,41


N 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1) Hertta Heikkinen JoensKa 12,43
2) Jessica Miettinen JoensKa 13,19
3) Jenna Riikonen JoensKa 13,43
Petra-Sofia Laakso SavonlRie DNS


N 400m
Loppukilpailu
1) Silja Kempas JoensKa 59,76
2) Marianna Liukkonen OulPy 1.03,41
3) Iida Pyykönen NurmSe 1.09,05


M 1500m
Loppukilpailu
Roope Reponen JoensKa DNS


N 5000m
Loppukilpailu
1) Peppi Ahponen PyhäsU 21.16,52


N Seiväs
Loppukilpailu
1) Neea Käyhkö SavonlRie 340
330 340 350
xxo o xxx

2) Roosa Rissanen SavonlRie 270
250 260 270 280
xxo xxo xo xxx

Henriikka Könönen KuivAu
250
DNS

Laura Ollikainen VarkKV
250
DNS

 

M Pituus
Loppukilpailu
1) Rasmus Hiltunen SavonlRie 6,61 +1,1
x 6,53 6,61 6,45 6,32 6,32
+2,2 +1,1 +0,7 +0,3 +0,0

2) Jimi Huuho PyhäsU 5,97 +0,7
5,88 5,91 5,96 5,97 5,93 5,89
+0,0 +2,0 +2,0 +0,7 +1,8 +0,0

 

N Pituus
Loppukilpailu
1) Hertta Heikkinen JoensKa 5,83 +1,3
5,45 5,44 5,65 5,38 5,83 5,47
+0,0 +2,8 +1,1 +1,1 +1,3 +0,0

2) Jutta Heikkinen JoensKa 5,76 +1,2
5,76 x x 5,72 4,94
+1,2 +0,5 +0,9

 

N Kuula
Loppukilpailu
1)   Henna Sallinen                   SavonlRie                 13,47             
     12,39  x      12,85  x      13,47  x      

2)   Hertta Heikkinen                 JoensKa                   12,40             
     11,67  11,96  12,21  x      12,39  12,40  

3)   Jutta Heikkinen                  JoensKa                   12,26             
     11,75  11,90  x      12,23  12,26  x      

4)   Tiia Tirkkonen                   KeitKu                    11,13             
     x      x      x      x      11,13  x      


N Kiekko
Loppukilpailu
1) Tiia Tirkkonen KeitKu 44,28
44,28 41,93 42,35 40,40 x 44,28

2) Taija Tirkkonen KeitKu 41,07
39,88 40,23 41,07 x 40,68 41,07

3) Tiina Repo JuuanU 39,98
x x x 37,78 39,98 37,66

4) Henna Sallinen SavonlRie 39,24
39,24 x x 38,49 x 39,24

 

N Keihäs
Loppukilpailu
1) Roosa Rissanen SavonlRie 21,05
18,02 17,12 19,41 18,82 21,05 17,81

Hertta Heikkinen JoensKa DNS


P9 1000m
Loppukilpailu
1) Lauri Laamanen PyhäsU 3.57,96
2) Santtu Piitulainen JoensKa 3.58,23
3) Pietu Stenberg PyhäsU 4.03,52
4) Peetu Alastalo PyhäsU 4.13,21
5) Simo Härkönen PolvijU 4.14,15


T9 1000m
Loppukilpailu
1) Heini Kuronen PyhäsU 4.10,14
2) Sara Noponen LipTai 4.16,56
3) Jade Nousiainen PyhäsU 4.29,77
4) Sanni Lehikoinen JoensKa 4.33,82
5) Vinka Pyylampi JoensKa 4.37,20
Anette Alastalo PyhäsU DNS


P9 60m aidat
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoensKa 11,33
2) Aapo Ryynänen JuuanU 12,36
3) Simo Härkönen PolvijU 14,35
4) Pietu Stenberg PyhäsU 15,26


T9 60m aidat
Loppukilpailu
1) Julia Parviainen PyhäsU 13,64
2) Jade Nousiainen PyhäsU 13,70
3) Aino Korhonen SotkJy 14,05
4) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 14,28
5) Viida Hiltunen OutokPa 14,33
6) Heini Kuronen PyhäsU 14,60
7) Sara Noponen LipTai 14,87


P9 Pituus
Loppukilpailu
1) Toivo Takanen JoensKa 3,66
3,66 3,53 3,57 3,61

2) Aleksis Kivelä PolvijU 3,62
3,62 3,38 3,46 3,42

3) Aapo Ryynänen JuuanU 3,58
3,57 3,50 3,53 3,58

4) Pietu Stenberg PyhäsU 2,93
2,84 2,71 2,87 2,93

5) Hugo Lasaroff JoensKa 2,81
2,65 x 2,73 2,81

 

T9 Pituus
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 3,33
3,33 3,13 x 3,17

2) Aino Korhonen SotkJy 3,17
3,09 3,17 3,07 2,92

3) Anette Alastalo PyhäsU 3,07
3,00 2,92 3,05 3,07

4) Sanni Lehikoinen JoensKa 2,96
2,93 2,96 2,88 2,78

5) Annika Ristola OutokPa 2,78
2,78 2,71 2,68 2,68

6) Sara Noponen LipTai 2,76
2,67 2,76 2,70 2,76

7) Viida Hiltunen OutokPa 2,56
x x 2,36 2,56

8) Vinka Pyylampi JoensKa 2,53
2,41 2,53 2,40 2,43

9) Mette Fincke JoensKa 2,39
1,85 x 2,39 2,28

10) Venja Hiltunen OutokPa 2,19
2,11 2,19 1,97 1,89

 

P9 Kuula
Loppukilpailu
1) Aapo Ryynänen JuuanU 6,50
6,44 x 6,50 x

2) Aaron Sippola LipTai 5,52
x 5,52 x x

3) Hugo Lasaroff JoensKa 5,35
4,33 5,35 4,46 4,68

4) Aleksis Kivelä PolvijU 5,20
5,20 4,90 4,05 5,18

5) Ate Jokinen LipTai 5,02
4,79 5,02 4,69 4,81

6) Simo Härkönen PolvijU 4,95
4,95 4,87 4,80 4,82

7) Pietu Stenberg PyhäsU 4,56
4,41 4,03 x 4,56

 

T9 Kuula
Loppukilpailu
1) Ida-Liina Hyvönen PyhäsU 7,39
6,81 7,07 7,39

2) Annika Ristola OutokPa 4,63
4,41 4,06 4,50 4,63

3) Aino Korhonen SotkJy 4,40
4,14 4,13 4,11 4,40

4) Viida Hiltunen OutokPa 3,81
3,02 2,95 3,64 3,81

 

P11 1000m
Loppukilpailu
1) Renne Kankkunen LipTai 3.46,88
2) Tomi Koponen OutokPa 4.04,05


T11 1000m
Loppukilpailu
1) Noora Hukka JoensKa 3.36,52
2) Jasmin Huuho PyhäsU 3.56,71
3) Maiju Hirvonen PyhäsU 4.01,39
4) Vilja Kulla JoensKa 4.01,46
5) Else Lehmus LipTai 4.08,00
6) Peppilotta Eronen JoensKa 4.08,62
7) Mette Oinonen JoensKa 4.16,85
8) Sara Ehrnrooth JuvU 4.23,19
9) Miina Vatanen JoensKa 4.23,72
10) Linda Mononen JoensKa 4.43,98


P11 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +1,9
1) Renne Kankkunen LipTai 10,60
2) Oskari Pakarinen PyhäsU 11,03
3) Matias Pietarinen LipTai 12,21
4) Aapo Rautiainen KiihtU 12,46


T11 60m aidat
1) Sara Ehrnrooth JuvU 11,63
2) Jasmin Huuho PyhäsU 11,68
3) Martta Muuttoranta LipTai 12,67
4) Else Lehmus LipTai 12,71
5) Mette Oinonen JoensKa 14,03
6) Miina Vatanen JoensKa 14,24
7) Linda Mononen JoensKa 15,26
8) Josefiina Kauhanen JoensKa 16,23
9) Kerttu Pääkkönen SotkJy 16,37

Loppukilpailu erä 1, Tuuli: +2,5
1) Jasmin Huuho PyhäsU 11,68
2) Else Lehmus LipTai 12,71
3) Mette Oinonen JoensKa 14,03
4) Josefiina Kauhanen JoensKa 16,23
5) Kerttu Pääkkönen SotkJy 16,37

Loppukilpailu erä 2, Tuuli: +0,0
1) Sara Ehrnrooth JuvU 11,63
2) Martta Muuttoranta LipTai 12,67
3) Miina Vatanen JoensKa 14,24
4) Linda Mononen JoensKa 15,26


P11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Matias Pietarinen LipTai 119
105 110 113 116 119 122
xo xxo o xxo o xxx

2) Leevi Partanen JoensKa 110
90 95 100 105 110 113
o o o o xo xxx

3) Aapo Rautiainen KiihtU 110
90 95 100 105 110 113
xo o o o xo xxx

Renne Kankkunen LipTai
90
DNS

 

T11 Korkeus
Loppukilpailu
1) Sara Ehrnrooth JuvU 119
100 105 110 113 116 119 122
o o o - o xo xxx

2) Josefiina Kauhanen JoensKa 100
80 85 90 95 100 105
o o o o xo xxx

3) Peppilotta Eronen JoensKa 100
80 85 90 95 100 105
o o o xo xo xxx

4) Linda Mononen JoensKa 95
80 85 90 95 100
o o o o xxx

4) Mette Oinonen JoensKa 95
80 85 90 95 100
o o o o xxx

6) Kerttu Pääkkönen SotkJy 85
80 85 90
o o xxx

Miina Vatanen JoensKa NH
80
xxx

 

P11 Kuula
Loppukilpailu
1) Teo Hietalahti JuvU 8,13
7,78 x 8,13 6,92

2) Oskari Pakarinen PyhäsU 7,74
7,37 7,35 7,61 7,74

3) Riko Pippuri LipTai 7,27
7,15 7,27 6,94 6,92

4) Leevi Partanen JoensKa 4,99
4,52 4,84 4,61 4,99

 

T11 Kuula
Loppukilpailu
1) Sara Ehrnrooth JuvU 8,75
8,75 8,41 8,12 7,65

2) Martta Muuttoranta LipTai 7,87
7,31 7,42 7,87 7,20

3) Jasmin Huuho PyhäsU 7,41
6,89 6,92 7,41 7,39

4) Krista Martikainen PyhäsU 6,08
6,08 5,94 5,78 5,08

5) Peppilotta Eronen JoensKa 5,20
5,20 3,72 5,12 4,71

6) Miina Vatanen JoensKa 4,65
4,55 4,65 4,60 4,15

7) Kerttu Pääkkönen SotkJy 4,20
3,50 3,30 3,11 4,20

8) Josefiina Kauhanen JoensKa 3,81
3,81 3,63 3,70 3,74

Anna-Katariina Keronen OutokPa DNS


P13 1000m
Loppukilpailu
1) Valtteri Mäkelä JoensKa 3.12,81
2) Otto Sivonen JoensKa 3.37,42
3) Santeri Kekarainen JoensKa 3.41,78
4) Aapo Heikkinen LipTai 3.49,46
5) Aleksanteri Sippola LipTai 3.54,57
6) Niklas Granit SotkJy 3.55,58
7) Topias Mustonen JoensKa 3.57,78
Eeli Mustonen JoensKa DNF
Samuel Sallinen JoensKa DNS


T13 1000m
Loppukilpailu
1) Aada Rautiainen KiihtU 3.28,48
2) Minja Korhonen SiilPo 3.28,60
3) Venla Simonen JoensKa 3.37,25
4) Oona Kareinen TuupovU 3.50,81
5) Vilma Vatanen JoensKa 4.02,55
6) Elina Ruusuvuori LipTai 4.03,56
7) Sonja Purmonen LipTai 4.24,78


P13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,4
1) Santeri Kekarainen JoensKa 9,65
2) Anton Kettunen JoensKa 9,99
3) Eeli Mustonen JoensKa 10,85
4) Topias Mustonen JoensKa 10,98
5) Aleksanteri Sippola LipTai 11,73
6) Otso Nyyssönen JoensKa 12,06


T13 60m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,1
1) Ella Peltola AnjLi 10,16
2) Olivia Panhelainen JoensKa 10,93
3) Venla Simonen JoensKa 11,96
4) Elina Likhanova LipTai 12,47
5) Eena Pesonen LipTai 12,97
6) Emilia Huittinen ImU 13,00
7) Sonja Purmonen LipTai 13,66


P13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Topias Mustonen JoensKa 225
185 195 205 215 225 230
o o o o xo xx

2) Eeli Mustonen JoensKa 215
185 195 205 215 225
o o o o xxx

3) Aku Alastalo PyhäsU 215
185 195 205 215 225
o xo o o xxx

Santeri Kekarainen JoensKa
185
DNS

 

T13 Seiväs
Loppukilpailu
1) Minttu Lehtonen SiilPo 195
185 195 205
o o xxx

2) Elina Ruusuvuori LipTai 185
135 145 155 165 175 185 195
o xo o o o o xxx

3) Oona Kärkkäinen JoensKa 175
135 145 155 165 175 185
o xo xo xxo xxo xxx

 

P13 Pituus
Loppukilpailu
1) Anton Kettunen JoensKa 4,43 +0,0
4,03 4,43 3,08 4,11
-1,3 +0,0 -2,3 -0,1

2) Topias Mustonen JoensKa 4,15 -0,1
3,74 4,15 3,88 x
-0,1 -0,1 -0,8

3) Eeli Mustonen JoensKa 4,14 +0,0
4,02 3,96 4,14 3,94
+1,9 -1,7 +0,0 -1,1

4) Otso Nyyssönen JoensKa 4,06 -0,4
3,97 x 4,06 3,99
+2,1 -0,4 +0,0

5) Santeri Kekarainen JoensKa 3,95 +0,0
3,35 3,95 x x
-1,8 +0,0

6) Otto Sivonen JoensKa 3,75 +0,0
3,64 3,64 3,75 3,63
+0,0 +0,0 +0,0

7) Aapo Heikkinen LipTai 3,69 +0,0
x 3,69 x x
+0,0

8) Roope Matveinen JoensKa 3,24 -1,3
3,04 3,24 x x
-1,6 -1,3

Niklas Nykyri JoensKa DNS


T13 Pituus
Loppukilpailu
1) Ella Peltola AnjLi 4,67 +0,4
x x 4,67 x
+0,4

2) Olivia Panhelainen JoensKa 4,43 +1,5
4,37 4,23 x 4,43
+0,0 +1,1 +1,5

3) Lotta Granit SotkJy 4,40 +0,0
x 4,40 4,15 4,23
+0,0 +0,0 +0,2

4) Jenna Oikarinen SotkJy 4,20 +1,9
4,20 4,16 3,91 3,83
+1,9 +1,6 +0,0 +0,0

5) Sara Martikainen PyhäsU 4,09 +0,7
x 3,88 4,09 3,29
+1,3 +0,7 +0,0

6) Oona Kareinen TuupovU 4,06 +0,0
3,99 4,06 3,30 x
+1,4 +0,0 +0,0

7) Mimmi Marttinen JoensKa 4,00 +1,5
3,88 4,00 3,96 3,76
+1,5 +1,5 +0,2 +1,6

8) Emilia Huittinen ImU 3,99 +1,2
3,89 3,92 3,92 3,99
+0,0 +1,1 +1,9 +1,2

9) Jessica Pappinen JoensKa 3,92 +1,9
3,92 3,83 3,27 x
+1,9 +0,9 -1,1

10) Elina Likhanova LipTai 3,88 +0,2
x 3,82 3,74 3,88
+0,9 +0,7 +0,2

11) Venla Simonen JoensKa 3,85 +1,0
3,54 3,84 3,84 3,85
+0,0 +1,9 +0,6 +1,0

12) Aada Rautiainen KiihtU 3,79 +0,6
x 3,70 3,70 3,79
+0,0 -0,9 +0,6

13) Kiira Kiiskinen JoensKa 3,78 +0,0
3,59 3,70 3,63 3,78
+1,6 +1,6 +0,0 +0,0

14) Sonja Purmonen LipTai 3,52 +0,0
3,08 3,12 3,49 3,52
+1,2 +0,0 -0,5 +0,0

15) Vilma Vatanen JoensKa 3,44 +1,7
3,25 3,44 x 3,31
+1,6 +1,7 +0,2

16) Oona Kärkkäinen JoensKa 3,13 +0,0
3,13 2,75 x
+0,0 +0,8

17) Emma Kröger JoensKa 3,08 +1,4
3,08 2,98 x 2,73
+1,4 +0,0 -1,3

 

T15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,0
1) Minttu Eskelinen IisVi 12,79
2) Siiri Nyyssönen JoensKa 13,36
3) Aava Kipinä JoensKa 14,21
4) Inka Hurskainen SotkJy 14,82
Alina Tuomela KuopRei DNS
Oona Rimpilä JoensKa DNS


P15 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Topi Kela JoensKa 11,82
2) Eero Mauro LieksU 12,04
3) Aatu Holopainen JoensKa 13,00


P15 800m
Loppukilpailu
1) Jimi Alastalo PyhäsU 2.17,64
2) Roope Maaninka PyhäsU 2.28,91


T15 800m
Loppukilpailu
1) Inka Hurskainen SotkJy 2.48,76
2) Alina Tikka JoensKa 2.49,51
Cindy Ahponen PyhäsU DNS


P15 Korkeus
Loppukilpailu
1) Roope Maaninka PyhäsU 155
150 155 160
o xxo xxx

 

P15 Kuula
Loppukilpailu
1) Veeti Hietalahti JuvU 13,29
13,00 13,29 12,99 x x -

Eeli Kinnunen JoensKa DNS


T15 Kuula
Loppukilpailu
1) Tiina Järvinen LahdA 12,97
12,49 12,54 12,97 12,87 12,23 12,55

2) Janna Huuho PyhäsU 11,36
x 11,29 10,74 x 11,36 11,21

3) Sara-Sofia Hyvönen PyhäsU 9,72
9,31 9,55 9,72 x x 9,57

4) Saana Turunen SotkJy 8,71
8,39 x 8,42 8,37 x 8,71

5) Reetta Ryynänen PyhäsU 8,69
x 8,68 8,68 8,69 x x

 

M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,7
1) Richard Liemula KuopRei 12,08
Miro Tanninen JoensKa DNS


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +0,4
1) Neea Käyhkö SavonlRie 12,95
2) Veera Kauhanen HeinävYU 13,13
3) Veera Holopainen KaavKai 13,54
4) Veera Häkkinen JoensKa 13,74
5) Elsi Laakkonen JoensKa 14,34
6) Pilvi Turunen TuupovU 14,42
7) Pihla Heikkinen JoensKa 16,36


M17 800m
Loppukilpailu
1) Elmeri Lesonen SotkJy 2.09,61


N17 800m
Loppukilpailu
1) Venla Häkkinen JoensKa 2.26,64
2) Veera Helkama SalVil 2.27,07
3) Pilvi Turunen TuupovU 2.51,89
4) Sini Riikonen JoensKa 2.58,91
Riikka Lonkainen JoensKa 2.49,44


M17 Korkeus
Loppukilpailu
1) Benjamin Oittinen PyhäsU 170
165 170 178
o o xxx

2) Markus Lindeman SotkJy 165
135 140 145 150 155 160 165 170
o o o o o o o xxx

AJANKOHTAISTA

Urheilukoulukausi alkaa tällä viikolla

Alle 12-vuotiaiden yleisurheil…

Kataja-hölkkä lauantaina 28.9.

Kataja-hölkkä juostaan lauanta…

Kuukausitiedote syyskuu ja viikkotiedote 37 (9.-16.9.) 2019

Tiedotteessa onnitteluita, tul…

Viikkotiedote 36 (2.-9.9.2019)

Viikkotiedotteessa onnitteluit…

Seuracup-finaalista hieno viides sija

Joensuun Katajan 11-17-vuotiaa…

19-22-vuotiaiden SM-kisat käynnistyvät Porvoossa

Katajalta mukana kymmenen urhe…

Ilmoittautuminen syksyn ryhmiin!

Syksyn 2019 alle 13 vuotiaiden…

Viikkotiedote 35 (26.8.-2.9.2019)

Viikkotiedotteessa tulevat kil…

Toivo ja Iiris ottelun piirinmestareiksi

Eilisissä 9-13-vuotiaiden pm-m…

Seuracup finaalireissu

Joukkueen tämän hetkinen nimil…

Kuukausikisojen tulokset

Elokuun kuukausikisat kisattii…

Viikkotiedote 34 (19.-26.8.2019)

Viikkotiedotteessa tulevat kil…

Motonet kuukausikisa maanantaina 19.8!

Mirolle ja Ilmarille SM-pronssia

Miro Tanninen 16-vuotiaiden ko…

Viikkotiedote 33 (12.-19.8.2019)

Viikkotiedotteessa onnittelut …

Aikuisurheilijat kisaavat Turussa

Yli 30-vuotiaat aikuisurheilij…

Ensimmäinen junioreiden SM-viikonloppu alkamassa

14-15- sekä 16-17-vuotiaat rat…

Kuuden mitalin Kalevan kisat!

Valtakunnan keihäsvaltikka Kat…

Kuukausitiedote elokuu 2019

Kuukausitiedotteessa tulevista…

Viikkotiedote 32 (5.-12.8.2019)

Viikkotiedotteessa onnittelut …

Kalevan kisat käynnistyvät tänään

Kataja vastaa Kimpisen kutsuun…

87 mitalia piirinmestaruushuipentumasta!

Kataja rohmusi 87 mitalia koti…

Viikkotiedote 31 (29.7-5.8.2019)

Viikkotiedotteessa kiitokset v…

Toisen päivän tulokset

Huipentuman toisen päivän tulo…

Huipentuman avauspäivän tulokset

9-15-vuotiaiden pm-huipentuman…

Pm-huipentuman aikataulu

Karjalaisen Ipanasprintin tulokset

Karjalaisen Ipanasprintin 23.7…

Toinen Seuracup-piirikisa kilpailtu: finaalipaikka häämöttää!

Katajan joukkue kokosi toisest…

Viikkotiedote 30 (22.-29.7.2019)

Viikkotiedotteessa tulevista k…

Elokuun liikkariryhmiin ilmoittautuminen auki!