Viikkotiedote 34 (17.-24.8.2020)

17.08.2020

Poimintoja viime viikon kisoista:

Viikonloppuna Turussa järjestetyissä hienoissa Kalevan Kisoissa Katajan urheilijat saavuttivat 5 mitalia.

Kultaa vuolivat keihäässä Lassi Etelätalo kauden kotimaisella kärkituloksella 82,20 sekä 5000 metrillä upeaa kesää juokseva Konsta Hämäläinen.
Hopeaa tuli miesten 10 000 metrin kilpailusta Arttu Vattulaisen comebackista, ja 1500 metriltä Katajan tämän vuoden tuplamitalistiksi kohonneen Konstan voimin. Samalta matkalta pronssia nappasi upeasti Samu Mikkonen.

Onnittelut kaikille Kalevan Kisojen mitalisteille sekä muille menestyjille! 

Joukkueemme kokonaispanos oli erinomainen.

Mitaleiden ulkopuolisia pistesijoja tuli kaikkiaan yhdeksän kappaletta ja joukkue keräsi Kalevan Kisoissa neljänneksi eniten Kalevan Malja -pisteitä, 66 kappaletta. Edellä olivat ylivoimainen ykkönen JKU 120 pistettä, HKV 77 ja TuUL 70. Taaksemme jäi monta suurseuraa, mm. pisteen päähän Tampereen Pyrintö.


Eilen sunnuntaina Lieksassa pidettiin Pohjois-Karjalan 9-13-vuotiaiden pm-moniotteluiden 2.osa. Katajasta osallistui moniotteluihin 17 urheilijaa, joista yhdeksän saavutti mitalin. Mestareiksi ottelivat P11 neliottelussa Leevi Partanen, T13 viisiottelussa Iiris Voutilainen sekä T9 neliottelussa Sanni Lehikoinen.

Lämpimät onnittelut mestareille ja muillekin mitalisteille.

 

AJANKOHTAISIA ASIOITA:

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiset aukeavat myclubissa tänään klo 16.00. Lisää asiasta seuraavassa kohdassa.

Kemissä pidetään tulevana viikonloppuna sekä 19 että 22 sarjan SM-kilpailut. Kataja lähtee kilpailuihin 15 urheilijan voimin tuoreen Kalevan Kisojen mestarin Konsta Hämäläisen johdolla.SYKSYN HARJOITUSRYHMÄT:

Syksyn harjoitusryhmiin teemme pieniä muutoksia ryhmäjakoihin, eli minkä ikäiset ovat samoissa ryhmissä. Ja vanhoja ryhmänimiä poistuu samalla käytöstä.

Syksyn liikkari- ja yleisurheilukouluryhmiin aukeaa ilmoittautuminen myclubissa tänään maanantaina 17.8. klo 16.00. Liikkarit ovat nyt 2015-17 syntyneille.

Ryhmät on nimetty iän mukaan. Tämä tarkoittaa ikää minkä lapsi/nuori täyttää vuoden 2021 aikana. Jokaisen ryhmän kohdalla on syntymävuodet merkittynä selventämään ilmoittautumista ryhmiin. Katsokaa siis tarkkaan syntymävuosi ja ilmoittautukaa sen mukaisesti.

Liikuntaleikkikoulu-, urheilukoulu- ja harrasteryhmät ovat avoimessa ilmoittautumisessa. 13+ ikäisten valmennusryhmät sovitaan erikseen ryhmän vastuuvalmentajan ja valmennuspäällikön kanssa. Uudet kiinnostuneet olkaa yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkko Kumpulaiseen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi / 040 5700 229

Liikkareiden uutena vastaavana aloittaa Katariina Rouhiainen - tervetuloa takaisin! Samalla haluamme kiittää kesästä Katajan voimistelujaoston Nea Koistista, olet super.

Syksyn ryhmät aloittavat toimintansa aikaisintaan viikolla 38. Myclubissa näkyy jokaisen ryhmän aloitusajankohta.

TULEVIA KILPAILUJA:


Alla koottuna lähiseudun tulevan kahden viikon kilpailuja:

to 20.8. Pyhäselän Hammaslahden kentällä https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27260

sarjoja 9-14vuotiaille sekä lisälajeina M/N17 keihäs. Ilmoittautuminen paikan päällä.

Seuraava isompi ja tärkeämpi kilpailu on piirinmestaruusviestit,
su 30.8. Kiihtelysvaaran kentällä Pohjois-Karjalan pm-viestit 9 vuotiaista yleiseen sarjaan asti Katajan järjestämänä https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=27253 sarjat ja lajit linkin takaa. Muutamia muutoksia viestimatkoihin on tehty tälle vuodelle liiton kilpailuvaliokunnan taholta!

Ilmoittakaa oman ryhmänne valmentajalle halukkuutenne juosta pm-viesteissä viimeistään ma 24.8. mennessä. Aikuisurheilijat ilmoittakaa valmennuspäällikkö Jarkolle halukkuutenne juosta M tai N sarjan viestijoukkueissa. Valmennuspäällikkö yhdessä valmentajien kanssa päättää joukkueet pm-viesteihin ja ilmoittaa joukkueet kootusti.

Seuran ohjeet ilmoittautumiseen http://www.katajayu.fi/seura/urheilijoille/kilpailuihin-ilmoittautuminen/

Ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiin tulee kilpailukalenterin järjestelmästä ilmoittautumisen vahvistus sekä sen perumislinkki. Perumislinkkiä voi käyttää, jos tulee tarve perua ilmoittautumisajan puitteissa ilmoittautuminen. Ilmoittakaa valmennuspäällikkö Jarkon sähköposti jarkko.kumpulainen@katajayu.fi niihin lajeihin, jotka seura maksaa. Mikäli haluat kilpailla enemmän kuin seuran maksama 2 lajia per päivä, niin laita lisälajit oman sähköpostin kautta. Seura maksaa ne lajit, jotka tulevat Jarkon sähköpostiin.


Älkää yrittäkö kilpailla yhden päivän aikana liian montaa lajia. Keskittyminen kaikkiin lajeihin ja sitä myötä hyvän tuloksen tekeminen kärsii, ja aikataulullisestikin voi olla mahdotonta ehtiä kaikkiin haluttuihin lajeihin. Seuran maksulinja kaksi lajia per päivä on hyvä ohjenuora lajien määräänkin.

Jälki-ilmoittautumiset kaikkiin kilpailuihin maksetaan itse.

Lisää kilpailuja löytyy Kilpailukalenteri sivulta tutun linkin takaa https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=20

 

AREENAN HARJOITUSVUOROT:

Noudatamme aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeita, ja sen myötä lue huolella seuraava teksti!
Nämä ohjeet on edelleen elokuussa voimassa!

Aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeiden mukaan kesäkuun alusta alkaen laajoilla urheilu paikoilla kuten Areenalla ja Louhelan kentällä voi vuorolla samanaikaisesti olla yhteensä enintään 50 henkilöä hekin jakautuneina pienryhmiin siten, ettei lähikontakteja synny.
Kesän urheilukouluryhmistämme muodostuu alkuiltojen vuoroille 30-50 henkilön kokonaisuuksia, joten suosittelemme yksittäisiä urheilijoita käyttämään harjoittelussaan Areenan vapaita vuoroja ja hyödyntämään piirin eli Pokaryn vuoroja!

Areenan vuoromme koskien koko yleisurheilualuetta ovat elokuun lopussa seuraavat:

Ma: 17.00-18.30

Ti:  17.00-18.30

Ke: 17.00-18.30

To: 17.00-18.30

Kesällä olleet Areenan päivävuorot luovutimme pois loppukesän ajaksi. Yksittäiset urheilijat, käyttäkää Areenan vapaita vuoroja, piirin eli Pokaryn vuoroja.

Areenalle yleisurheilualueen vuorot löytyvät täältä https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&view_building=JA&laji=Yleisurheilu+%28JA%29&sijainti=JA&ctila=19991

Kuntosalivuoromme Areenalla ovat:

Ti klo 17.00-18.15

To klo 17.00-18.15

Areenan kuntosalivaraukset linkin takana https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&laji=Kuntosalit+%28JA%29&view_building=JA&sijainti=JA&ctila=19856


SOMEASIAA:


Urheilijoille ohje/toive: Kun päivitätte somessa, lisätkää postauksiin myös @katajayu. Silloin voimme nostaa päivityksiänne esiin myös seuran kanavissa helpommin.

TOIMISTO:

Syyskuussa aloittaa uutena liikkarivastaavana aikaisemminkin meillä ohjannut Katariina Rouhiainen.

Toiminnanjohtaja: Tuomo Lehtinen / tuomo.lehtinen@katajayu.fi
Valmennuspäällikkö: Jarkko Kumpulainen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi
Nuorisovalmennuspäällikkö: Meri Mikkonen / meri.mikkonen@katajayu.fi
Liikkarivastaava: Katariina Rouhiainen / kata.rouhiainen@hotmail.fi
Puheenjohtaja: Jussi Oinonen / jussi.oinonen@pohjola.fi

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 44 (26.10.-2.11.2020)

Viikkotiedote 43 (19.-26.10.2020)

Viikkotiedote 41-42 (5.-19.10.2020)

Viikkotiedote 40 (28.9.-5.10.2020)

Viikkotiedote 39 (21.-28.9.2020)

Viikkotiedote 38 (14.-21.9.2020)

19-vuotiaat naiset SM-viestikultaan Kotkassa!

Kaksi mitalia ja kaksi pistesi…

Viikkotiedote 37 (7.-14.9.2020)

Kataja Seuracup-finaalin voittoon!

C-sarjan finaali Hämeenlinnass…

Seuracupin finaalijoukkueemme Hämeenlinnaan

Sisältää joukkueen nimilistan …

Viikkotiedote 36 (31.8.-7.9.2020)

Poimintoja viikon 35 kisoista,…

Pm-viestien tulokset

Tänään Kiihtelysvaaran kentäll…

Pm-viestien joukkueet Kiihtelysvaaraan su 30.8.

Viikkotiedote 35 (24.-31.8.2020)

19- ja 22-vuotiaiden SM-kisoista kaksi mitalia!

Konsta Hämäläiselle kultaa ja …

Viiden mitalin Kalevan Kisat

Konsta Hämäläinen ja Lassi Ete…

Viikkotiedote 34 (17.-24.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiseen ohjeita!

Syksyn liikkari- ja yleisurhei…

Viikkotiedote 33 (10.-17.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Neljä mitalia ja 11 pistesijaa Pedersören 16-17-vuotiaiden SM-kisoista

Siiri Nyyssönen loikki mestari…

Naantalista kaksi mitalia ja kaksi pistesijaa

Isko Kovanen ja Alina Tikka 14…

Seuracupin piirikisan alustava joukkue

Seuracupin piirikisoja pidetää…

Viikkotiedote 32 (3.-10.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

92 mitalia Outokummun huipentumasta

13-vuotiaat mitalirohmuina, Ri…

Viikkotiedote 31 (27.7.-3.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Viikkotiedote 30 (20.-27.7.2020)

Viikkotiedotteessa tulospoimin…

Viikkotiedote 29 (13.-20.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Kuopiossa vahva Kataja-panos

Kahdeksan kultaa, SM-rajoja ja…

Viikkotiedote 28 (6.-13.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Viikkotiedote 27 (29.6.-6.7.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…