Viikkotiedote 36 (31.8.-7.9.2020)

31.08.2020

Poimintoja viime viikon kisoista:

Eilen sunnuntaina Kiihtelysvaarassa pidetyissä pm-viesteissä Kataja kahmi 15 viestimestaruutta ja kaikkiaan hulppeat 23 mitalia.
Kisoissa nähtiin myös kaksi piirinennätystä Katajan joukkueiden toimesta: 9-vuotiaat tytöt kvartetilla Sara Keränen, Eevi Jormanainen, Vinka Pyylampi, Sanni Lehikoinen juoksivat 4x400m viestissä ajan 5.51,20 ja 13-vuotiaiden poikien 4x60m aitaviestissä nelikko Otso Nyyssönen, Renne Kankkunen, Vinski Hynninen, Onni Nyyssönen kellotti ajan 42,48!

Lämpimät onnittelut piirinennätyksen tehneille ja kaikille mitalijoukkueissa juosseille!

AJANKOHTAISIA ASIOITA:

Tämä viikko huipentuu nuorilla seuracupin C-sarjan finaalikilpailuun lauantaina 5.9. Hämeenlinnassa, jossa 11-17vuotiaat pääsevät yrittämään parannusta viime vuoden finaalin 5.sijalle. Josko nyt olisi Katajan vuosi ottaa joukkueena mitalisija seuracup finaalissa?
Seuracup finaalireissusta lisää tulevia kilpailuja kohdassa.

Katajan aikuisurheilijoita tulee esiintymään Suomi-Ruotsi maaottelussa viikonloppuna Tampereen Ratinalla. Tätä kirjoittaessa emme vielä tiedä tarkalleen, kuinka monta Katajalaista pukee suomipaidan päälleen maaotteluun?


Syksyn ryhmiin ilmoittautumiset ovat myclubissa auki. Lisää asiasta seuraavassa kohdassa.


SYKSYN HARJOITUSRYHMÄT:

Lukekaa seuraava teksti huolella!

Syksyn liikkari- ja yleisurheilukouluryhmiin ilmoittautuminen on auki myclubissa.

Syksyn harjoitusryhmiin teemme pieniä muutoksia ryhmäjakoihin, eli minkä ikäiset ovat samoissa ryhmissä. Ja vanhoja ryhmänimiä poistuu samalla käytöstä.

Ryhmät on nimetty iän mukaan. Tämä tarkoittaa ikää minkä lapsi/nuori täyttää vuoden 2021 aikana. Ja ryhmäjaot ovat sellaisia, että aitajuoksujen aitakorkeudet ja heittovälineet ovat ryhmässä kaikilla samat, joka helpottaa ohjaajien harjoittelun suunnittelua ja toteutusta!
Jokaisen ryhmän kohdalla on syntymävuodet merkittynä selventämään ilmoittautumista ryhmiin.
 
Liikkarit ovat nyt syksyksi tarkoitettu 2015-17syntyneille.


Katsokaa siis tarkkaan ryhmän syntymävuosi ja ilmoittautukaa sen mukaisesti!
Jonkin verran on ilmoittautumisia nyt väärään ikäluokkaan tullut ja niitä pystyy itse vielä ilmoittautumisajan puitteissa korjaamaan. Mikäli et onnistu muuttamaan ole yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkkoon ja korjataan lapsi oikean ikäluokan ryhmään.

Liikuntaleikkikoulu-, urheilukoulu- ja harrasteryhmät ovat avoimessa ilmoittautumisessa. 13+ ikäisten valmennusryhmät sovitaan erikseen ryhmän vastuuvalmentajan ja valmennuspäällikön kanssa. Uudet kiinnostuneet olkaa yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkko Kumpulaiseen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi / 040 5700 229

Syksyn ryhmät aloittavat toimintansa aikaisintaan viikolla 38. Myclubissa näkyy jokaisen ryhmän aloitusajankohta.

Uusi kestävyysjuoksuryhmä lapsille !:
Uutena ryhmänä on tarkoitus aloittaa kestävyysjuoksuryhmä 2008-2011syntyneille!
Ryhmä kokoontuu yhteisiin harjoituksiin kerran viikossa torstaisin klo 17.00. Harjoituksen kesto n.75min. Ja ensimmäinen kerta olisi viikolla 38 kuten useammalla urheilukouluryhmällä.
Harjoitukset pääasiassa ulkona mutta osa harjoituksesta saattaa olla myös sisällä. Jos olet johonkin toiseen ryhmään ilmoittautunut mutta haluat myös tässä ryhmässä käydä, niin tämän ryhmän treeni sisältyy sen toisen ryhmän hintaan koska tämän ikäisten urheilukouluryhmien yksi harjoituspäivä on torstai!
Mikäli haluat osallistua vain tähän ryhmään, niin hinta on 30 € /kk.

Ryhmän treenit pitää ”erikoismies” Jussi Oinonen ja mikäli olet kiinnostunut tästä ryhmästä, ole yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkko Kumpulaiseen jarkko.kumpulainen@katajayu.fi niin saamme kuvan, montako olisi ryhmässä aloittamassa?

 

TULEVIA KILPAILUJA:


Alla koottuna tulevan kahden viikon tärkeimmät kilpailut:


-Seuracupin C-sarjan finaaliin Hämeenlinnaan selvisimme mukaan ja finaali kilpaillaan la 5.9.

Joukkueemme finaaliin on elänyt vielä viimeviikonloppunakin niin paljon että julkaisemme joukkueen erillisenä uutisena heti kun nimilista on valmis. Kaikkiin varmuudella mukaan lähteviin olemme oltu yhteydessä ja pari nimeä vielä vahvistetaan ennen kuin joukkue julkaistaan kokonaisuudessaan!

Joukkue lähtee kisamatkalle pe 4.9. klo 13.00 Areenan edestä. Joukkue pysähtyy syömään Vierumäen/Lahden seudulla omakustanteisen päivällisen. Perillä Hämeenlinnassa majoitutaan koulumajoitukseen. Majoitukseen kuuluu ilta-ja aamupala, jotka seura tarjoaa. Myös kilpailupäivän lounaan seura maksaa kaikille joukkueen jäsenille ja se syödään kilpailupäivän aikana kentän viereisessä rakennuksessa.
Takaisin kotimatkalle lähdetään heti kilpailun päätyttyä ja arvioitu paluuaika Joensuuhun on la 5.9. n. klo 22!
Paluumatkallakin pysähdytään syömään omakustanteinen ruoka.
Omavastuu tälle kilpailumatkalle on joukkueeseen kuuluvalta urheilijalta 20€ ja mukaan lähtevälle huoltajalle 40€. Nämä omavastuut laskutetaan jälkikäteen.

 

-SM viestit juostaan 12.-13.9. Kotkan Karhulassa. Joukkueet ilmoitetaan kisajärjestäjille viimeistään tämän viikon perjantaina. Joukkueidemme kokoonpanot julkaistaan alkuviikosta omana uutisenaan.

Seuran ohjeet yksittäisiin kilpailuihin ilmoittautumiseen http://www.katajayu.fi/seura/urheilijoille/kilpailuihin-ilmoittautuminen/

Ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiin tulee kilpailukalenterin järjestelmästä ilmoittautumisen vahvistus sekä sen perumislinkki. Perumislinkkiä voi käyttää, jos tulee tarve perua ilmoittautumisajan puitteissa ilmoittautuminen. Ilmoittakaa valmennuspäällikkö Jarkon sähköposti jarkko.kumpulainen@katajayu.fi niihin lajeihin, jotka seura maksaa. Mikäli haluat kilpailla enemmän kuin seuran maksama 2 lajia per päivä, niin laita lisälajit oman sähköpostin kautta. Seura maksaa ne lajit, jotka tulevat Jarkon sähköpostiin.


Älkää yrittäkö kilpailla yhden päivän aikana liian montaa lajia. Keskittyminen kaikkiin lajeihin ja sitä myötä hyvän tuloksen tekeminen kärsii, ja aikataulullisestikin voi olla mahdotonta ehtiä kaikkiin haluttuihin lajeihin. Seuran maksulinja kaksi lajia per päivä on hyvä ohjenuora lajien määräänkin.

Jälki-ilmoittautumiset kaikkiin kilpailuihin maksetaan itse.

Lisää kilpailuja löytyy Kilpailukalenteri sivulta tutun linkin takaa https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=20

 

AREENAN HARJOITUSVUOROT:

Noudatamme aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeita, ja sen myötä lue huolella seuraava teksti!
Nämä ohjeet on meidän tietojemme mukaan edelleen syyskuussa voimassa!

Aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeiden mukaan kesäkuun alusta alkaen laajoilla urheilu paikoilla kuten Areenalla voi vuorolla samanaikaisesti olla yhteensä enintään 50 henkilöä hekin jakautuneina pienryhmiin siten, ettei lähikontakteja synny.
Urheilukouluryhmistämme muodostuu alkuiltojen vuoroille 40-50 henkilön kokonaisuuksia, joten suosittelemme yksittäisiä urheilijoita käyttämään harjoittelussaan Areenan vapaita vuoroja ja hyödyntämään piirin eli Pokaryn vuoroja!

Areenan vuoromme koskien koko yleisurheilualuetta ovat syykuussa seuraavat:

Ma: 16.30-19.00

Ti:  17.00-18.30

Ke: 17.00-18.30

To: 16.30-19.00

Pe: 17.00-18.30

La: 11.00-12.30

Yksittäiset urheilijat, käyttäkää Areenan vapaita vuoroja ja piirin eli Pokaryn vuoroja.

Areenalle yleisurheilualueen vuorot löytyvät täältä https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&view_building=JA&laji=Yleisurheilu+%28JA%29&sijainti=JA&ctila=19991

 

Kuntosalivuoromme Areenalla ovat:

Ti klo 17.00-18.15

To klo 17.00-18.15

Areenan kaikki kuntosalivaraukset linkin takana https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&laji=Kuntosalit+%28JA%29&view_building=JA&sijainti=JA&ctila=19856


SOMEASIAA:

Urheilijoille ohje/toive: Kun päivitätte somessa, lisätkää postauksiin myös @katajayu. Silloin voimme nostaa päivityksiänne esiin myös seuran kanavissa helpommin.

 

TOIMISTO:

Toiminnanjohtaja: Tuomo Lehtinen / tuomo.lehtinen@katajayu.fi
Valmennuspäällikkö: Jarkko Kumpulainen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi
Nuorisovalmennuspäällikkö: Meri Mikkonen / meri.mikkonen@katajayu.fi
Liikkarivastaava: Katariina Rouhiainen / kata.rouhiainen@hotmail.fi
Puheenjohtaja: Jussi Oinonen / jussi.oinonen@pohjola.fi

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 44 (26.10.-2.11.2020)

Viikkotiedote 43 (19.-26.10.2020)

Viikkotiedote 41-42 (5.-19.10.2020)

Viikkotiedote 40 (28.9.-5.10.2020)

Viikkotiedote 39 (21.-28.9.2020)

Viikkotiedote 38 (14.-21.9.2020)

19-vuotiaat naiset SM-viestikultaan Kotkassa!

Kaksi mitalia ja kaksi pistesi…

Viikkotiedote 37 (7.-14.9.2020)

Kataja Seuracup-finaalin voittoon!

C-sarjan finaali Hämeenlinnass…

Seuracupin finaalijoukkueemme Hämeenlinnaan

Sisältää joukkueen nimilistan …

Viikkotiedote 36 (31.8.-7.9.2020)

Poimintoja viikon 35 kisoista,…

Pm-viestien tulokset

Tänään Kiihtelysvaaran kentäll…

Pm-viestien joukkueet Kiihtelysvaaraan su 30.8.

Viikkotiedote 35 (24.-31.8.2020)

19- ja 22-vuotiaiden SM-kisoista kaksi mitalia!

Konsta Hämäläiselle kultaa ja …

Viiden mitalin Kalevan Kisat

Konsta Hämäläinen ja Lassi Ete…

Viikkotiedote 34 (17.-24.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiseen ohjeita!

Syksyn liikkari- ja yleisurhei…

Viikkotiedote 33 (10.-17.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Neljä mitalia ja 11 pistesijaa Pedersören 16-17-vuotiaiden SM-kisoista

Siiri Nyyssönen loikki mestari…

Naantalista kaksi mitalia ja kaksi pistesijaa

Isko Kovanen ja Alina Tikka 14…

Seuracupin piirikisan alustava joukkue

Seuracupin piirikisoja pidetää…

Viikkotiedote 32 (3.-10.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

92 mitalia Outokummun huipentumasta

13-vuotiaat mitalirohmuina, Ri…

Viikkotiedote 31 (27.7.-3.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Viikkotiedote 30 (20.-27.7.2020)

Viikkotiedotteessa tulospoimin…

Viikkotiedote 29 (13.-20.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Kuopiossa vahva Kataja-panos

Kahdeksan kultaa, SM-rajoja ja…

Viikkotiedote 28 (6.-13.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Viikkotiedote 27 (29.6.-6.7.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…