Viikkotiedote 37 (7.-14.9.2020)

07.09.2020

Poimintoja viime viikon kisoista:

Seuracupin finaalijoukkueemme suoriutui erinomaisesti Hämeenlinnassa isojen paikkakuntien C-sarjan finaalissa ottaen Katajan seurahistorian ensimmäisen seuracup finaalivoiton!

Seuracupin superfinaalissa kilpailee alkukilpailuiden jälkeen valtakunnan 8 parasta seuraa ja näiden seurojen ulkopuolelta kilpaillaan sitten paikkakunnan koon mukaisesti kolmessa sarjassa asukasmäärän mukaisesti ja tämä C-sarja on tarkoitettu kaikille yli 35 000 asukkaan kuntien seuroille.
Seuracup finaalin voittaminen oli hieno osoitus hyvästä joukkuehengestä ja venymisestä joukkueen eteen!

Lämpimät onnittelut seuracup finaalin mestarijoukkueelle!

Suomi-Ruotsi maaottelussa tuli joukkueina tappio sekä miehille että naisille. Katajasta maaottelussa esiintyivät kolmanneksi tuloksella 78,66 heittänyt keihäsmiehemme Lassi Etelätalo ja neljänneksi juosseet Konsta Hämäläinen (1500 m) ajalla 3.49,4 ja Samu Mikkonen (5000 m) ajalla 14.43,13.

AJANKOHTAISIA ASIOITA:

Tällä viikolla pidetään Kotkassa viestijuoksujen Suomenmestaruuskilpailut la 12.- su 13.9. Katajalta kisoissa mukana 14 joukkuetta.

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiset ovat myclubissa auki. Lisää asiasta seuraavassa kohdassa.


SYKSYN HARJOITUSRYHMÄT:

Lukekaa seuraava teksti huolella!

Syksyn liikkari- ja yleisurheilukouluryhmiin ilmoittautuminen on auki myclubissa.

Ryhmät on nimetty iän mukaan. Tämä tarkoittaa ikää minkä lapsi/nuori täyttää vuoden 2021 aikana. Ja ryhmäjaot ovat sellaisia, että aitajuoksujen aitakorkeudet ja heittovälineet ovat ryhmässä kaikilla samat, joka helpottaa ohjaajien harjoittelun suunnittelua ja toteutusta!
Jokaisen ryhmän kohdalla on syntymävuodet merkittynä selventämään ilmoittautumista ryhmiin.
 
Liikkarit ovat nyt syksyksi tarkoitettu 2015-17syntyneille.

Katsokaa siis tarkkaan ryhmän syntymävuosi ja ilmoittautukaa sen mukaisesti!
 
Mikäli huomaat että olet ilmoittanut lapsesi väärään ryhmään niin vielä kerkeät ilmoittautumisen vaihtamaan oikeaan. Eli otat ensin lapsesi pois ryhmästä mihin olit ilmoittanut hänet ja sen jälkeen ilmoitat hänet uuteen ryhmään. Mikäli et onnistu muuttamaan lapsesi ryhmää ole yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkkoon ja korjataan lapsi oikean ikäluokan ryhmään.

Liikuntaleikkikoulu-, urheilukoulu- ja harrasteryhmät ovat avoimessa ilmoittautumisessa. 13+ ikäisten valmennusryhmät sovitaan erikseen ryhmän vastuuvalmentajan ja valmennuspäällikön kanssa. Uudet kiinnostuneet olkaa yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkko Kumpulaiseen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi / 040 5700 229

Syksyn ryhmät aloittavat toimintansa aikaisintaan ensi viikolla eli viikolla 38. Myclubissa näkyy jokaisen ryhmän aloitusajankohta.

Uusi kestävyysjuoksuryhmä lapsille!
Uutena ryhmänä on tarkoitus aloittaa kestävyysjuoksuryhmä 2008-2011syntyneille!
Ryhmä kokoontuu yhteisiin harjoituksiin kerran viikossa torstaisin klo 17.00. Harjoituksen kesto n.75min. Ja ensimmäinen kerta olisi viikolla 38 kuten useammalla urheilukouluryhmällä.
Harjoitukset pääasiassa ulkona mutta osa harjoituksesta saattaa olla myös sisällä. Jos olet johonkin toiseen ryhmään ilmoittautunut mutta haluat myös tässä ryhmässä käydä, niin tämän ryhmän treeni sisältyy sen toisen ryhmän hintaan koska tämän ikäisten urheilukouluryhmien yksi harjoituspäivä on torstai!
Mikäli haluat osallistua vain tähän ryhmään, niin hinta on 30 € /kk.

Ryhmän treenit pitää somejulkkis ”erikoismies” Jussi Oinonen ja mikäli olet kiinnostunut tästä ryhmästä, ole yhteydessä valmennuspäällikkö Jarkko Kumpulaiseen jarkko.kumpulainen@katajayu.fi tai 0405700229.

 

TULEVIA KILPAILUJA:


Alla koottuna tulevan kahden viikon kilpailuja:

-SM viestit juostaan 12.-13.9. Kotkan Karhulassa. Sarjoja 15 vuotiaista yleiseen sarjaan asti. Joukkueen linja-autokyyti lähtee pe 11.9. klo 12.00 Areenalta. Kataja ilmoitti 14 joukkuetta SM-viesteihin ja kaikkiaan 34 urheilijaa juoksee näissä joukkueissa.

 

-Pm-maastojuoksut Liperin Honkalammen kuntoradalla ke 16.9. sarjoja 9vuotiaista - yleiseen sarjaan. Linkistä löytyy lisätietoja https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=16&nid=26841  viimeinen ilmoittautumispäivä su 13.9. Tähän kilpailuun kaikki urheilukoulu – ja valmennusryhmät isolla joukolla reippaasti mukaan! Kauden 2020 kilpailulisenssi on oltava voimassa tähänkin kilpailuun.

 


Seuran ohjeet yksittäisiin kilpailuihin ilmoittautumiseen http://www.katajayu.fi/seura/urheilijoille/kilpailuihin-ilmoittautuminen/

Ilmoittautumisen yhteydessä annettuun sähköpostiin tulee kilpailukalenterin järjestelmästä ilmoittautumisen vahvistus sekä sen perumislinkki. Perumislinkkiä voi käyttää, jos tulee tarve perua ilmoittautumisajan puitteissa ilmoittautuminen. Ilmoittakaa valmennuspäällikkö Jarkon sähköposti jarkko.kumpulainen@katajayu.fi niihin lajeihin, jotka seura maksaa. Mikäli haluat kilpailla enemmän kuin seuran maksama 2 lajia per päivä, niin laita lisälajit oman sähköpostin kautta. Seura maksaa ne lajit, jotka tulevat Jarkon sähköpostiin.


Älkää yrittäkö kilpailla yhden päivän aikana liian montaa lajia. Keskittyminen kaikkiin lajeihin ja sitä myötä hyvän tuloksen tekeminen kärsii, ja aikataulullisestikin voi olla mahdotonta ehtiä kaikkiin haluttuihin lajeihin. Seuran maksulinja kaksi lajia per päivä on hyvä ohjenuora lajien määräänkin.

Jälki-ilmoittautumiset kaikkiin kilpailuihin maksetaan itse.

Lisää kilpailuja löytyy Kilpailukalenteri sivulta tutun linkin takaa https://www.kilpailukalenteri.fi/?cs=20

 

AREENAN HARJOITUSVUOROT:

Noudatamme aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeita, ja sen myötä lue huolella seuraava teksti!
Nämä ohjeet on meidän tietojemme mukaan edelleen syyskuussa voimassa!

Aluehallintoviraston ja Joensuun kaupungin ohjeiden mukaan kesäkuun alusta alkaen laajoilla urheilu paikoilla kuten Areenalla voi vuorolla samanaikaisesti olla yhteensä enintään 50 henkilöä hekin jakautuneina pienryhmiin siten, ettei lähikontakteja synny.
Urheilukouluryhmistämme muodostuu alkuiltojen vuoroille 40-50 henkilön kokonaisuuksia, joten suosittelemme yksittäisiä urheilijoita käyttämään harjoittelussaan Areenan vapaita vuoroja ja hyödyntämään piirin eli Pokaryn vuoroja!

Areenan vuoromme syksyllä koskien koko yleisurheilualuetta ovat seuraavat:

Ma: 16.30-19.00

Ti:  17.00-18.30

Ke: 17.00-18.30

To: 16.30-19.00

Pe: 17.00-18.30

La: 11.00-12.30

Yksittäiset urheilijat, käyttäkää Areenan vapaita vuoroja ja piirin eli Pokaryn vuoroja.
Viikolla 37 urheilukouluryhmiä ei ole Areenalla joten esimerkiksi SM-viesteihin valmistavia harjoituksia voi tehdä noilla alkuillan vuoroilla!

Areenalle yleisurheilualueen vuorot löytyvät täältä https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&view_building=JA&laji=Yleisurheilu+%28JA%29&sijainti=JA&ctila=19991

 

Kuntosalivuoromme Areenalla ovat:

Ti klo 17.00-18.15

To klo 17.00-18.15

Areenan kaikki kuntosalivaraukset linkin takana https://tilavajoensuu.fi/onlinekalenteri/joensuu/guest.php?kt=tila&laji=Kuntosalit+%28JA%29&view_building=JA&sijainti=JA&ctila=19856


SOMEASIAA:

Urheilijoille ohje/toive: Kun päivitätte somessa, lisätkää postauksiin myös @katajayu. Silloin voimme nostaa päivityksiänne esiin myös seuran kanavissa helpommin.

 

TOIMISTO:

Toiminnanjohtaja: Tuomo Lehtinen / tuomo.lehtinen@katajayu.fi
Valmennuspäällikkö: Jarkko Kumpulainen / jarkko.kumpulainen@katajayu.fi
Nuorisovalmennuspäällikkö: Meri Mikkonen / meri.mikkonen@katajayu.fi
Liikkarivastaava: Katariina Rouhiainen / kata.rouhiainen@hotmail.fi
Puheenjohtaja: Jussi Oinonen / jussi.oinonen@pohjola.fi

AJANKOHTAISTA

Viikkotiedote 44 (26.10.-2.11.2020)

Viikkotiedote 43 (19.-26.10.2020)

Viikkotiedote 41-42 (5.-19.10.2020)

Viikkotiedote 40 (28.9.-5.10.2020)

Viikkotiedote 39 (21.-28.9.2020)

Viikkotiedote 38 (14.-21.9.2020)

19-vuotiaat naiset SM-viestikultaan Kotkassa!

Kaksi mitalia ja kaksi pistesi…

Viikkotiedote 37 (7.-14.9.2020)

Kataja Seuracup-finaalin voittoon!

C-sarjan finaali Hämeenlinnass…

Seuracupin finaalijoukkueemme Hämeenlinnaan

Sisältää joukkueen nimilistan …

Viikkotiedote 36 (31.8.-7.9.2020)

Poimintoja viikon 35 kisoista,…

Pm-viestien tulokset

Tänään Kiihtelysvaaran kentäll…

Pm-viestien joukkueet Kiihtelysvaaraan su 30.8.

Viikkotiedote 35 (24.-31.8.2020)

19- ja 22-vuotiaiden SM-kisoista kaksi mitalia!

Konsta Hämäläiselle kultaa ja …

Viiden mitalin Kalevan Kisat

Konsta Hämäläinen ja Lassi Ete…

Viikkotiedote 34 (17.-24.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Syksyn ryhmiin ilmoittautumiseen ohjeita!

Syksyn liikkari- ja yleisurhei…

Viikkotiedote 33 (10.-17.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Neljä mitalia ja 11 pistesijaa Pedersören 16-17-vuotiaiden SM-kisoista

Siiri Nyyssönen loikki mestari…

Naantalista kaksi mitalia ja kaksi pistesijaa

Isko Kovanen ja Alina Tikka 14…

Seuracupin piirikisan alustava joukkue

Seuracupin piirikisoja pidetää…

Viikkotiedote 32 (3.-10.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

92 mitalia Outokummun huipentumasta

13-vuotiaat mitalirohmuina, Ri…

Viikkotiedote 31 (27.7.-3.8.2020)

Tiedotteessa poimintoja viime …

Viikkotiedote 30 (20.-27.7.2020)

Viikkotiedotteessa tulospoimin…

Viikkotiedote 29 (13.-20.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Kuopiossa vahva Kataja-panos

Kahdeksan kultaa, SM-rajoja ja…

Viikkotiedote 28 (6.-13.7.2020)

Tiedotteessa menestyspoimintoj…

Viikkotiedote 27 (29.6.-6.7.2020)

Tiedotteessa tulospoimintoja v…